Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Yazıcı, İş Başı Eğitim Programları hakkında bilgi verdi

Yazıcı, İş Başı Eğitim Programları hakkında bilgi verdi

İŞKUR Edirne Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü Keşan Hizmet Merkezi Şube Müdürü Mehmet Yazıcı, 2018 yılı faaliyetleri ve İş Başı Eğitim Programları ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

İşbaşı Eğitim Programlarının firmalar için avantajlı olduğunu kaydeden Yazıcı, firmaların bu programlara başvurmaları halinde dokuz aya kadar süreyle devletin maaş ve sigorta katkısı verdiğini söyledi.

Keşan Hizmet Merkezi olarak geçen yılın haziran ayından bugüne kadar birçok faaliyet gerçekleştirdiklerini söyleyen Mehmet Yazıcı, 2018 yılı içinde 6 bin 353 kişiye danışmanlık hizmeti, 12 grup görüşmesi, 34 eğitim kurumu ziyareti, 495 işyeri ziyareti; açık işçi olarak bin 261’den, 569 kişinin de işe yerleştirilmesinin yapıldığını söyledi.

1 Ekim 2018 tarihi itibariyle Toplum Yararına Programında Milli Eğitim okullarına Keşan, İpsala ve Enez’e işe yerleştirmeler yapıldığını ifade eden Yazıcı, 100 kişinin Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, 22 kişinin İpsala İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve 20 kişinin de Enez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne işe yerleştirildiğini kaydetti.

Mehmet Yazıcı, 8 Ekim 2018 itibariyle de Keşan, İpsala ve Enez’deki Milli Eğitim okullarına güvenlik görevlisi olarak da istihdam programının başladığını dile getirdi.

Güvenlik görevlisi olarak Keşan ve Enez için 31 kişinin işe alacağı bilgisini veren Yazıcı, İpsala için de 10 kişinin işe alındığını bildirdi.

Kursların da devam ettiğini belirten Mehmet Yazıcı, 5 farklı meslekte yaklaşık 90 kişiye kurs düzenlediklerini özel politika kapsamında 2 farklı meslekte 50 kişiye, Toplum Yararına Programda 866 katılımcıya kurs düzenlediğini ifade etti.

Girişimcilik eğitim programları düzenlediklerinin altını çizen Yazıcı, “6 farklı dönemde yaklaşık 144 kişiye girişimcilik programı düzenledik. Keşan TSO, İpsala Meslek Yüksek Okulu ve Gençlik ve Spor Merkezi ile düzenledikleri bu programları beraber çalıştık. İşbaşı Eğitim programları devam ediyor. En az iki çalışanı olan işletmelerde 138 kişiye bu programdan yararlandırdık.” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda engelli vatandaşlara yönelik de projelerin olduğunu dile getiren Mehmet Yazıcı, Keşan Sosyal Hizmet Merkezi ile şu an sözleşme aşamasında olan bir proje yapacaklarını kaydetti.

Keşan’da öncelik olarak Toplum Yararına Proje kapsamında işe alımların olduğunu ifade eden Yazıcı, bunun dışında farklı branşlarda da işe alımların yapıldığını aktardı.

İşbaşı Eğitim programlarına başvuruların az olduğunu ifade eden Mehmet Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı: “En az 2 çalışanı olan işyerleriyle İş Başı Eğitim programı kapsamında programlar düzenliyoruz. Bundan sonra da düzenleyeceğiz. Günlük 61,65 aynı zamanda genel sağlık sigortası veriyoruz. Edirne il merkezinde bu programa yoğun ilgi var ancak Keşan, İpsala ve Enez’de de bu programında ilgi gösterilmesini müdürlük olarak istiyoruz. Firmalardan sadece gelip bize başvuru yapmalarını istiyoruz. Hem teşvik yararlandırma aşamasında faydalı olacaktır kendileri için hem de uygulama aşamasında deneyim kazanma aşamasında işverenin bir maliyeti olmayacak çünkü bütün maliyetlerini müdürlüğümüz karşılayacak. Bize başvurular sonrasında hızlı bir şekilde işe alım işlemi yapılıyor.”

Yorum yap