Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Uzunkum, Saros’un gözdesi olacak

Uzunkum, Saros’un gözdesi olacak

Uzunkum Sahili’ni 29 yıllığına kiralayan Mavi Kum Şirketi ortakları, dün düzenledikleri basın toplantısında, yaptıkları çalışmalar ve yapacakları yatırımlar hakkında değerlendirmede bulundu.
Toplantıda ayrıca, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan’ın Uzunkum’a yaptığı katkılar nedeniyle teşekkür etti.
Saat 11.00 sıralarında başlayan toplantıya, Mavi Kum Şirketi ortakları, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa İşçimen, Cüneyt Yüksekdağ ve Selçuk Ataklı ile yerel basın mensupları katıldı.
Toplantıda, şirket ortakları adına Muzaffer Güven konuştu.
Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2017 yılının kasım ayında, Uzunkumun 29 yıllığına özel sektöre ihale yoluyla kiraladığını belirten Güven, “Şirket ortaklarımız Muzaffer Güven, Mecit Erol, Özgür İnceoğlu, Zeynel İnceoğlu, Evren Saçar, Önder İnceoğlu’dur. Şirket ortaklarımızın hiçbiri turizmden gelen kişiler değil. Bir araya gelerek kurduğumuz Mavi Kum şirketi olarak ihaleye girdik. Amacımız, burayı alıp, bölgemize kazandırmaktı ve bunun için adım attık. Kasım 2017’de yapılan ihalenin duyurusu yine basın aracılığıyla yapıldı. İhaleye, 18 şirket katıldı. İhale kapalı zarf usulü yapıldı. Yıllık kirası, 50 bin lira muhammen bedelle ihaleye çıktı. Şirket olarak, 269 bin 268 lira yıllık bedelle buranın ihalesini aldık. Ayrıca, her yıl ağaçlandırma adı altında teminat ve depozito gibi giderler katıldığında yıllık 305 bin lira kira bedeli ödemiş olduk. Ayrıca, her yıl tefe-tüfe oranlarına göre, kira bedeli belirleniyor. 29 yılın sonunda kira bedeli olarak, buraya 14 milyon – 15 milyon lira arasında devlete ödeme yapıyoruz. Devlete yaptığımız bu ödemeden ötürü son derece mutluluk duyuyoruz. Bize günlük kira bedeli 1000 liraya geliyor.” dedi.
Muzaffer Güven, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu bölgede hiçbir şey yoktu. Birkaç yıl içerisinde 15 milyon liralık yatırım yapacağız. Vizyonumuz; temiz deniz ve temiz çevredir. Biz buraya mavi bayrak alacağız ve cazibe merkezi haline getirmek için çalışacağız. Saros’ta kaliteyi ya üst noktalara taşıyacağız ya da İstanbul’un varoşlarına burayı teslim edeceğiz. Devletimiz, kamu kurumları, belediyemiz, işletmeler ve bölgede yaşayanlar ortak hareket ederse Saros, İstanbullular için cazibe merkezi haline gelir.”
Bölgeye geldiklerinde, sahilin çok kötü durumda olduğunu ifade eden Güven, şunları söyledi: “Sahilden 17 kamyon çöp topladık. 1 hafta sonra geldiğimizde yine gerekli temizler yapıldı ve o zaman da 2 kamyon çöp toplandı. Çöp konusunda, yeterli hassasiyetin gösterilmediğini görüyoruz. Uzunkum yolu, elektriği olmayan bakir bir yerdi. Biz, taş ocaklarının bulunduğu yerden sahile elektrik getirerek, başladık. Yol kötü durumdaydı ve ortaklarımızın kendi araçlarıyla düzenleme yaptık. Telefon bu bölgede çekmiyordu ve gerekli girişimlerde bulunarak, telefonlarda çekmeye başladı. Ayrıca, 200 tonluk su deposu yaptık ve 4 kuyumuz bulunuyor. 50 tane tuvalet ve duş alanlarımız mevcut. Bölgeye gelen insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, kafeterya yaptık. Hizmet etmek için çalışıyoruz. Yayla Sahili’nde İşadamı Mustafa Altunhan aynı şartlarda yer aldı. Orası da mükemmel bir yer oldu. İnşallah bu sayı artar ve sahillerdeki kalite yükselir.”
Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan’ın Uzunkum’a yol yapıldığı konusundaki eleştirilerine değinen Muzaffer Güven, “Sayın başkanımız, Uzunkum’a yol yapıldığını dile getirdi. Sanırım yanlış bilgiden kaynaklı böyle bir söylemde bulunduğunu düşünüyorum. Yolumuz, keşke yapılmış olsaydı ama yapılan bir şey yok. Yapılsaydı memnun olurduk. Biz, stabilize yaptık. Ama biz hiçbir kamu kurumundan bugüne kadar katkı görmedik. Sadece Keşan Belediyemizden katkı gördük. Kumsalın temizlenmesi için belediyemiz araçlarını gönderdi. Bunun yanı sıra belediyemizden yaklaşık 10 adet çöp konteynırı verildi. Belediye Başkanımız Mehmet Özcan’a teşekkür ediyoruz. İnşallah kendisini burada ağırlamaktan gurur duyacağız.” şeklinde konuştu.
Yolun yapımı konusunda çalışmalar yapacaklarının altını çizen Güven, şöyle dedi: “Edirne İl Özel İdaresi’yle yapacağımız protokolle, bu yolu yapacağız. Yolun bize maliyeti 1 milyon 200 bin lira olacak. Tatil için gelen insanlar toz içinde kalıyor ve bu bölgemize yakışmıyor. Bundan ötürü de yolumuzu yapacağız.”dedi.
Muzaffer Güven, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Tesisimizde, en iyi hizmetin olması için her türlü çalışmayı yapacağız. Buraya 2 bin adet ağaç dikilecek. Çocuk alanları ve spor alanları hazırlayacağız. Yelken, sörf, deniz bisikleti gibi bir aktivitenin yapılabileceği alanlar yaratacağız. Cankurtaran kuleleri yapacağız. Ayrıca, aquapark projemiz var ve inşallah bunu da hayata geçiririz. A sınıfında bir sahili Keşan’a ve bölgeye armağan etmek istiyoruz. Bizim yaptığımız yatırımlar, 29 yıl sonra devlete kalacaktır.”
Daha sonra söz alan Mustafa İşçimen, “Mavi Kum ve diğer yerlerdeki arkadaşlarımızla birlikte bölgenin daha iyi bir dinamizmi kazandığını düşünüyoruz. Oda olarak, arkadaşlarımızın yaptıklarının arkasındayız. Bölgeye güzel bir yatırım yapıldığını düşünüyorum. Büyük bir yatırımdır. Bölgeye büyük bir katma değer kattığını düşünüyorum. İnşallah bölgemiz kazanır.” diye konuştu.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı