Haber Keşan
Haber Keşan > Sağlık > Uzm. Dr. Kemal Kef: “Hava kirliğinde azalma var”

Uzm. Dr. Kemal Kef: “Hava kirliğinde azalma var”

Özel Keşan Hastanesi’nde görev yapan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Kemal Kef, geçtiğimiz yıllara oranla hava kirliliğinde azalma yaşandığını söyledi.

“BAŞLANGIÇ ANLAMINDA YAPILANLARI OLUMLU BULUYORUM”

Keşan’daki hava kirliliğiyle mücadele edenlerin başında gelen Dr. Kef, “Geçen yıllara göre daha iyi durumdayız. Onu gözlemleyebiliyorum. Ama henüz bu konuyla ilgili istatistiksel bir araştırma yapmadım. Buradaki doktor arkadaşlarım, benim gözlemlediğimiz hava kalitesinin arttığı yönünde. Yeterli mi değil. Daha çok yol almamız gerekiyor. Başlangıç anlamında yapılanları olumlu buluyorum. Umuyorum ki çalışmalar daha da iyi olacak.” dedi.

“YÜKSEK ISILAR BİZİM İÇİN HİÇ İYİ DEĞİL”

Hava almadan hiçbir canlının yaşayamayacağını ifade eden Kemal Kef, şunları söyledi: “Onun için hava kalitesinin yükselmesini çok fazla önemsiyoruz. Çalışmaların devam etmesi lazım. Her şeye rağmen kaloriferler yakılacak, kömür yakan insanlarda olacak. Yakıcıların eğitilmesi, kükürtü az kömür kullanılmalı. Yakım saatlerine de dikkat edilmeli. Havayı ısıtmak yerine, evleri ısıtmalıyız. Evi ısıtırken de 30-40 dereceler de değil sağlık için 20 derecede tutulması önemli. Isıyı insan bedenine fayda sağlayacak koşulda tutmak gerekiyor. Yüksek ısılar bizim için hiç iyi değil. Önceden insanlar kaloriferleri sonuna kadar açıp, camları da açıyordu. Bu yanlıştı tabi ki. Doğal gazdaki artışlar belki bizim için zorlayıcı olacak ama biz böylece ısıyı idareli kullanmayı öğreneceğiz. Evlerimizi yaşanabilir koşullarda tutmaya çalışacağız. Faydası olduğunu düşünmüyorum. Gidişat olumlu. 1-2 yıl içerisinde bu konuda istatiksel bir çalışma yapılır. Doğal gaz geldi, her şey bitti değil aslında. Yarıdan çoğu hala kömür yakıyor. Yakıcıların, kapıcıların yakım konusunda eğitimlerinin sürmesi gerekiyor. Kullanılan kömür kalitesinin takibi de çok önemli, denetimler devam etsin. Kalorisi yüksek, kükürt oranı düşük, partikül miktarı az olan kömürlerin kullanılmalı. Bu da belediyenin görev alanında.”

“HEM EKONOMİNİZE HEM DE ÇOLUK ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIĞINA YAZIK”

Baca denetimlerine de dikkat çeken Kef, “Havayı ısıtmayın, evinizi ısıtın. Evde cam açık duruyorsanız, fazla yakıyorsunuz demektir. Hem ekonominize hem de çoluk çocuğunuzun sağlığına yazık. Çünkü türlü fosil yakıt mutlaka bir atık madde oluşturur. Bu da sağlığa çok zararlı.” diye konuştu.

“ISINMA ŞEKLİMİZİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Kemal Kef, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Vatandaşımız koşulları elverdiğince doğal gaza geçsinler. Doğal gaza geçiş yapmak önemli şu anda. Hangi odanın ne kadar ısıtılması gerektiğini öğrensinler. Oda sıcaklığını 30- 35 derece tutup kısa kolluyla gezmenin de bir anlamı yok. Isınma şeklimizi değiştireceğiz. Mümkünse evlerine bir termostat koyup ısıyı kontrol etsinler. Böylece gereksiz gaz kullanımından da kurtulmuş olurlar. Sağlık her şeyden önemli. Biliyorum doğal gaz ekonomik bir yük ama kömür de artık çok ucuz değil. Umarım ki bir gün doğal gaza da olan bağımlığımız biter ve güneşimizle, rüzgâr enerjimizle çok daha temiz bir kaynak kullanmış oluruz. Kendi ülkemizin kaynaklarıyla ısınırız. Halkımızın zorla kazandığı paraları yurt dışına döviz olarak aktarmamış oluruz.  Hızlıca güneş enerjisine ve rüzgâr enerjisine geçmek zorundayız. Birçok ülkede bu yapılıyor. Doğal, yenilenebilir enerjilere geçmek gerekiyor.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı