Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Taksicilerden “Korsan Taksi” isyanı

Taksicilerden “Korsan Taksi” isyanı

Saros Taksi Durağı’nda, taksicilik yapan esnaflar, Keşan’da korsan taksi sayısının ciddi anlamda arttığını ve bu konuda denetimlerin sıklaştırılmasını istediklerini ifade ederken, Beyendik Belediyesi’ndeki bir siteye alınmamalarıyla ilgili karar alınmasına ise anlam veremediklerini söyledi.

Saros Taksi Durağı’nda taksicilik yapan esnaflardan Osman Dinç, Keşan’da korsan taksicilik yapanlarda ciddi oranda artış olduğuna dikkat çekerek, “Keşan’da çok fazla korsan taksi kullanılıyor ve bunun önüne hiç bir şekilde geçilmiyor. Korsan taksicilik yapan bu araçların plakaları ilgili mercilere verildi. Özellikle Otogar’da bu iş çok yapılıyor. Piyasada, sarı renkli olup da ticari taksi plakalı olmayan araçların neredeyse tamamı korsan taksicilik yapıyor. Bunu yapanlar, sanki durak açmış gibi kendisine kartvizit bastırmış. Geçtiğimiz gece, bir arkadaşımız, korsan taksicilik yapan bir kişinin saldırısına uğramış. Bu konuya hiçbir şekilde önlem alınmadı. Duraklarda araç kiralama işlerinde ve çalıştırılan şoförler üzerinde de hiçbir denetim olmuyor. Kimsenin ekmeği ile oynamak istemiyoruz. Fakat bu iş kuralına göre yapılsın. Korsan taksicilik yapanların plakalarını Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdik. Fakat bu araçlar durdurulduğunda, içindeki kişi ‘Ben müşteriyim’ demediği sürece bir şey yapılamıyor. Fakat polis, bu kişileri arayıp, ‘Ben müşteriyim gel beni al’ dediğinde bahane kalmayacaktır.” dedi.

“Taksici olarak biz insanlara kimlik soramayız, insan ayırt edemeyiz”

Sözlerinin devamında, ticari taksilerin, Beyendik Beldesi’ndeki bir siteye girişinin engellendiğini dile getiren Dinç“Bu site içerisine, ticari taksileri hiçbir şekilde sokmuyorlar. Bizim müşterilerimiz hasta olabiliyor ya da çok fazla eşya taşıması gerekebiliyor. Site yönetimi bize ‘Her türlü insanı taşıyorsunuz’ şeklinde açıklama yapıyor. Evet, bizim aracımıza, polisi de, esnafı da, avukatı da biniyor. Taksici olarak biz insanlara kimlik soramayız, insan ayırt edemeyiz. Bu siteye götürdüğümüz müşterinin, giriş kapsını açacak anahtara sahip olmasına rağmen, ticari taksiyi içeri almıyorlar. Bizi içeri almayanların sorunu, taksideki müşteriyle olması gerekiyor, bizimle değil. Sonuçta biz orada ikamet edeni götürüyoruz. Biz, taksimize binen herkesi taşıyoruz. Bizim işimiz taşımak.” diye konuştu.

Ercan Kolbaş: “Taksimize binenin ne iş yaptığı bizi ilgilendirmez”

Bir diğer taksici Ercan Kolbaş ise taksilerine binen hiç kimseye, kimseye kötü davranmadıklarını ve kimsenin de namus bekçiliğini yapmadıklarını vurgulayarak, “Bizim için taksimize binen herkes müşteridir. Taksimize binenin ne iş yaptığı bizi ilgilendirmez. Ticari taksileri sitenin içine almayan yönetici de kimseye kara leke çalmasın.”şeklinde konuştu. Bazı esnaflar da, Keşan’ın meydanında olduklarından dolayı gece geç saatlerde, taksicilerin zaman zaman saldırıya uğradığını belirterek, özellikle gece geç saatlerde meydanda, bir ekibin durması gerektiğini söyledi.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı