Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Sevinç Cebeci: “Can doyurma derdindeyiz”

Sevinç Cebeci: “Can doyurma derdindeyiz”

KE-HAYKO (Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği) Başkanı Sevinç Cebeci, hayvanların zehirlenerek öldürülmesini çok sert bir dille eleştirdi.
“HAYVANLARI KATLETMEK YERİNE ÇÖZÜM ARAMAK MANTIKLI DEĞİL Mİ?”
Cebeci, “Bizim bilmediğimiz çok fazla hayvan zarar görüyor. Keşan’da da bu olaylar yaşanıyor. Deniz kenarlarına gittiğimizde bir sürü ölü köpek buluyoruz. Tavuk yedi diye silahla vurulan köpekler oluyor. Bu konularla ilgili tepkimizi gösterdik. Gerekli yerlere şikâyetlerimizi yaptık. Bundan yaklaşık 1 ay önce Keşan çıkışında 40 tane uyuzlu anesteziyle bayıltılmış köpekler salındı. Hayvanların hepsi perişan, yarısı anesteziden öldü. Bu da zehirlemekle aynı ölçüde aslında. Sadece fare zehri koyarak ya da tarım ilacı kullanarak zehirlenmeler olmuyor. Başka türlü de ölümler gerçekleşiyor. Kayseri’de yaşanan olayları biliyorsunuz. Hayvanları katletmek yerine onları iyileştirmek ya da bir çözüm aramak daha mantıklı değil mi? Belediyeler, kısırlaştırma yapsa çoğalmalarını engellese ya da rehabilite etse daha iyi değil mi?” dedi.
“SADECE HAYVANLARIN BESLENMESİ İÇİN KURU MAMA KOYUYORUM”
Sokak hayvanları konusunda herkese büyük görevler düştüğünü ifade eden Sevinç Cebeci, şunları söyledi: “Belediyeleri de bir kenara bıraktım. Keşan’da yaşayan birçok zengin var. Zenginlik sadece parayla değil. İnsan, biraz da vicdanının zenginliğini ayağa kaldırmalı. Sadece bizler değil, bizler bir avuç insanlarız. Kötü kış şartlarında kapı önlerine kuru mama döküyorum diye beni bile zabıtaya şikâyet etmişler. Ben küfür etmiyorum, hakaret etmiyorum, yanlış bir şey yapmıyorum. Sadece hayvanların beslenmesi için kuru mama koyuyorum.”
“DİYECEK SÖZ BULAMIYORUM”
Sevinç Cebeci, sözlerini şöyle tamamladı: “Yolda aç bir kedi ya da köpek gördüğünüzde çantanızdaki bir lokmayı onunla paylaşmıyor musunuz? Bize ihtiyacı olan bir canlıya sahip çıkmak, onları tedavi etmek varken niye katlediyorlar? Keşan Belediyesi kısırlaştırma yapıyor. Ama Enez, İpsala, Uzunköprü, Malkara Belediyeleri yapmıyor. Peki, ne oluyor? Bu köpeklerin hepsi buraya geliyor. Devlet belediyelere sokak hayvanları için ödenek veriyor. Ama kullanırsın ama kullanmazsın o belediye başkanının inisiyatifine kalmış bir şey. Bundan yararlanmak yerine bütün köpekleri kamyona doldurup uyuşturup sağa sola atmayı tercih ediyorlar. Diyecek söz bulamıyorum. Biz, kâr kuruluşu değiliz, can doyurma derdindeyiz. Mama yardımı alamıyoruz. Tedavileri için kendim uğraşıyorum. 3-5 kişi var o kadar. Peki, Keşan’daki zenginler 3-5 kişiden ibaret mi? Hayvanları katledenlerin büyük cezalar almasını istiyorum. İnsanlara ne yaparsanız yapın içlerindeki o canavarlığı çözemiyorsunuz. Bir hayvan aç kalırsa, şiddet görürse saldırganlaşır. Kısırlaştırılmış bir köpeğin saldırganlığı % 50 düşer.”

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı