Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Sevinç Cebeci: “Allah’ın yarattığı canlara sahip çıkmamız gerekiyor”

Sevinç Cebeci: “Allah’ın yarattığı canlara sahip çıkmamız gerekiyor”

Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Sevinç Cebeci, sokak hayvanlarının kış aylarında yiyecek bulmakta zorlandıklarına dikkat çekerek vatandaşları duyarlı olmaları konusunda uyardı.
“BAZI KÖYLERİMİZDE SAHİPSİZ HAYVANLAR VAR”
Cebeci, “Kış mevsiminde hayvanlar yiyecek bulamadığı için aç kalıyor. Hatta elinizdeki poşetlerde yiyecek olabileceğini düşünerek, almaya çalıştıklarını görüyoruz. Bu son derece üzücü bir durumdur. Sadece Keşan içinde değil; ilçeye bağlı olan yerlerde yol üzerinde hayvanlar var ve aç durumdalar. İnsanlar sahil bölgelerine ya da köylere araçlarıyla giderken bayat ekmek alıp, yol kenarlarında belli yerlere bırakmalarını istiyoruz. Çünkü bazı köylerimizde sahipsiz hayvanlar var ve onların çok fazla beslendiğini düşünmüyorum. Yol güzergâhı üzerindeki köylerimizde ise hayvanların beslediğini de görüyoruz.” dedi.
“BAZI HAYVANLARIN AĞLAYARAK YEMEK YEDİKLERİNE ŞAHİT OLUYORUZ”
Sevinç Cebeci, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Derneğimizin yanı sıra Keşan Belediyesi de elinden geldiğince sokak hayvanlarına yiyecek ya da diğer hizmetler vermeye çalışıyor. Ama yetersiz kalınıyor. Bundan dolayı insanlarımız biraz daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Bir paket makarna 1 TL onu alıp, haşlayıp yol kenarına konulduğunda en azından hayvanlar karınlarını doyurma şansları olur. Bazı hayvanların ağlayarak yemek yediklerine şahit oluyoruz.”
“1 KAP YEMEK BİR HAYVANIN HAYATINI KURTARMAK ANLAMINA GELİYOR”
Dernek olarak, can evi adıyla bir barınak kurduklarını belirten Cebeci, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu barınağı artık, tüm Keşanlılar biliyor. İnsanlarında bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz. İnsanların ellerini vicdanına koyup, en azından çöpe atacağımız yiyecekleri hayvanlara verelim yesinler. 1 kap yemek bir hayvanın hayatını kurtarmak anlamına geliyor. Keşan gibi büyük bir ilçede duyarlı insanlar çıkacaktır. Allah’ın yarattığı canlara sahip çıkmamız gerekiyor.”

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap