Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Sertaç Arhatır: “Sebze fiyatlarındaki artışın çeşitli nedenleri var”

Sertaç Arhatır: “Sebze fiyatlarındaki artışın çeşitli nedenleri var”

Keşan Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Sertaç Arhatır, son günlerde sebze ve meyve fiyatlarına gelen zamlara dair değerlendirmede bulundu.

“TARLADA 9 TL, HALDE EN FAZLA 10 TL”

Gelen zammın aktarıldığı gibi olmadığını belirten Arhatır, “Bugün, tarladan 9 TL’ye alınan biber sebze halinde en fazla 9.70, 9.80 veya 10 TL gibi değişik fiyatlarlar satılıyor. Üretici para kazanıyor. Ancak ülkemizde bu yıl sebze ve meyve fiyatları çok değişken oldu. Özellikle de sebzede üretim az olduğundan fiyat farklılıkları yaşanıyor. Mal yerinde para ediyor.” dedi.

“HÂLÂ PATATES VE SOĞAN KONUŞULUYOR”

Geçtiğimiz haziran ayında olan seçimlerin ardından soğan ve patates fiyatının ülke gündemine oturduğunu ifade eden Sertaç Arhatır, şunları söyledi: “Seçimlerin üzerinden 5-6 ay geçti. Hâlâ patates ve soğan konuşuluyor. Şu anda yurtdışından soğan gelmeye başladı. Fiyat konusunda piyasaya etkisi olabilir ama kalite olarak bizim standartlarımıza pek uygun değil. Bizim kalitemizi, çiftçimizin ürettiği soğanın kalitesini tutmuyor. Bu yüzden de pek rehabet görmüyor. Şu anda patates ve soğan fiyatları aynı seviyelerde seyrediyor.”

“ANTALYA’DA FIRTINA VE HORTUM FELAKETİ ETKİLİ BİR ETMEN”

Üretim az olmasından dolayı fiyatların yüksek olduğunu dile getiren Arhatır, “Şu anda domates 5,5-6 TL, biber 9-10 TL, patlıcan 10 TL seviyelerinde fiyat buluyor.

Meyve fiyatları ise geçtiğimiz seneler ile aynı seviyede seyrediyor. Her kış nasılsa bu kış da aynı. Kıyaslarsak uçurum yok ancak bir hareketlilik var. Meyve fiyatları fahiş fiyatlarda değil. Sebze fiyatlarının bu kadar artmasının nedenlerine bakarsak; Antalya’da fırtına ve hortum felaketi etkili bir etmen. Bin 200 dönüm kadar seranın zarar gördüğü söyleniyor. Fiyatlar biraz da onunla ilgili olarak artıyor. Patates ve soğanda da belli bir seviyeye çıktı. Şu anda herhangi bir yükselme söz konusu değil. Üretim az olduğu için bu sene fiyatlar biraz yüksek. Son günlerdeki fiyatları daha önce hiç görmedik. Tabi yurtdışına da mal gidiyor ve talepte var. Bunların hepsi fiyatlar açısından bir etmen.” şeklinde konuştu.

“SEBZE, MEYVE FİYATLARI GÖZ ÖNÜNDE OLDUĞUNDAN SÜREKLİ GÜNDEME GELİYOR”

Keşan ve bölgesinde yetiştirilen ürünlerin fiyatlarının da bu yıl düşmediğine dikkat çeken Sertaç Arhatır, sözlerine şöyle devam etti: “Kış mevsiminde üreticimizin çıkardığı ıspanak 5 – 6 TL’nin altına inmedi. Herhangi bir sel felaketi veya afet yaşanmadı. Buna rağmen zaman zaman 7-8 TL’lere kadar yükseldi. Bu sene ucuz mal yok. Ekonomik olarak zaten dar bir piyasa içerisindeyiz. Ülke genelinde bir sıkıntı söz konusu. Hep beraber inşallah atlatmaya çalışacağız. Sebze, meyve fiyatları göz önünde olduğundan sürekli gündeme geliyor.”

“TRAKYA’DAKİ SEBZE-MEYVE HALLERİ İÇERİSİNDE TAM KONTROLLÜ ÇALIŞAN TEK HALİZ”

Bazı kesimlerin durumu fırsatçılığa çevirdiğini dile getiren Arhatır, sözlerini şöyle tamamladı: “Bölgemizde çok büyük üretim yapan insanlar yok. Genelde aile işletmeciliği şeklinde. Patates Niğde ve İzmir Ödemiş, soğan Ankara Polatlı, Çorum, sebze-meyve Antalya ve diğer yeşillikler İzmir bölgesinden geliyor. Fırsatçılıkla ellerine çok büyük miktarlarda mal alan insanlar var. Devlet gerekli yaptırımları veya kontrolleri yapıyor. Trakya’daki sebze-meyve halleri içerisinde tam kontrollü çalışan tek haliz. Edirne ve Uzunköprü’de hiçbir kontrol yok. Sebze, meyve hali, bir zabıta ekibi, hal müdürü herhangi bir kompleks yok. Keşan sebze ve meyve hali her zaman halkına, bölgeye hizmetleri sürdürmekte.”

(AYHAN GÜLVER)

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı