Haber Keşan
Haber Keşan > Ekonomi > Sert kabuklularda hasat bitti

Sert kabuklularda hasat bitti

Devletten vasıfsız orman arazilerini 49 yıllığına kiralayarak ceviz ve badem eken üreticiler, elde ettikleri gelirden memnun.
Keşan Sert Kabuklular Üreticileri Birliği Başkanı Şafak Uslu, Edirne’de 80 bin, Keşan’da ise 3 bin dekar badem, 5 bin dekar ceviz olmak üzere, toplam 8 bin dekar ekim yapıldığını kaydetti.
“TOPTANCI TÜCCAR MAL ALIMINDA NAZLANIYOR”
Uslu, “Hasadımız bitti. Şu anda kuruttuktan depomuzda hazır bekletiliyor. Ancak toptancı tüccar mal alımında nazlanıyor. Dövizdeki artış dikkate alınarak fiyat olarak beklentinin 25-30 TL arasında. Bademde15-17 TL arasında beklenti var. Tesisi Trakya Kalkınma Ajansı’nın verdiği destekle yaptık. Birliğin amacı üreticinin malını değerlendirmek. Kar gitmek değil. Hava şartları bu sene iyi gitti kaliteli ürün yetiştirdik. 8 bin dekar ekili alanımız var. 3 bin dekar badem, 5 bin dekar ceviz dikili alanımız var.” dedi.
“CEVİZ ÇEKTİKTEN DAHA FAZLA GELİR GETİRİYOR”
Şafak Uslu, “Ceviz çektikten daha fazla gelir getiriyor. Bir dekara 20 tane ceviz ağacı dikiliyor. 15 yılsonunda 400 kilo ürün alınıyor. Şu anki fiyatla 25 TL’den satsak 10 bin TL gelir elde ederiz. Bu en kötü şartlarda söylediğim. Bakıma göre verim artıyor. Özel ağaçlandırma sahalarında 15 yıl sonra Edirne ve Keşan adını cevizle duyuracaktır. Ceviz ağacı 150 yıl yaşıyor. Biz sahaları 49 yıllığına aldık. Yani o zaman bir ağaçtan 100-150 kilo ürün alacağız.” şeklinde konuştu.
Bey köylü ceviz üreticisi Tevfik Ketenci ise “Ceviz üretiminin buğday ve ayçiçeğinden 10 kat daha verimli. Allah bereket versin .” diye konuştu.
Ceviz ve badem üreticileri bu yılki verilerden oldukça memnun olduklarını ifade etti.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı