Haber Keşan
Haber Keşan > Ekonomi > Sedat Balcılar: “Bereketli bir yıl geçirdik”

Sedat Balcılar: “Bereketli bir yıl geçirdik”

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, 2018 yılında çeltik üretiminde yaşananları değerlendirdi.

“KURAKLIK, HASTALIK OLMADI”
Çeltik üretimi anlamında iyi bir yıl geçirdiklerini belirten Balcılar; “Kuraklık, hastalık olmadı. Bereketli bir yıl geçirdik. Fiyat anlamında değerlendirirsek hasat başladığında fiyatlar cezp ediciydi. Daha sonra piyasada ekonomik kriz endeksi olarak para darlığı oldu. Tüccarın da bu işe sermayesi yetmedi. Fiyatlarda gerileme oldu. Son 15 gündür fiyatlar kendini toparlamaya başladı. 2018 yılı genel bakışı üretici için iyi bir yıl olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

“HARMAN BİTTİ HER GEÇEN GÜN MAL EKSİLİYOR”
Sözlerinin devamında fiyatlardaki kırılmaya değinen Balcılar, şunları söyledi: “Bizden alınan mallar büyük tüccarlara satılıyordu. Alınan çeki bankaya teminat olarak koyanlar, kredi kullanıyordu. Geçen yıl %20’lerde olan kredi maliyetleri bu yıl %40’lara çıktı. Hal böyle olduğu için kredi kullanıp üreticiden mal alan zarar eder. Piyasadaki para darlığından fiyatlarda kırılmalar yaşandı. Şu an piyasa da bir hareket var. Harman bitti her geçen gün mal eksiliyor.”

“ZAMLARIN GÜNÜN KOŞULLARI DEĞERLENDİREREK GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTİYORUZ”
Sedat Balcılar, sözlerini şöyle tamamladı: “Dolar ve avro kurunun düşmesine rağmen girdilerde herhangi bir geri çekilme yok. Doların yükselmesiyle gübre fiyatlarına da bir anda %100 zam yapıldı. Aynı zamanda enerji maliyetlerimiz çok yükseldi. Bizim talebimiz gelir maliyetlerinin düşürülmesi. Malum buğday ve arpada desteklemenin kilogram başını %100 arttırdı. Biz de herhangi bir artış söz konusu değil. Destekleme anlamında bizim de mağduriyetimizin önlenmesini istiyoruz. Yapılan zamların günün koşulları değerlendirerek geri çekilmesini istiyoruz. Devletin belirlediği fiyatlarda bize %25 verildi. Yapılan zamlar %100 oldu. Bunların dengelenmesini talep ediyoruz.”

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı