Haber Keşan
Haber Keşan > Ekonomi > Öztürk: “2018 emlakçılar açısından kötü geçti”

Öztürk: “2018 emlakçılar açısından kötü geçti”

Keşan Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Öztürk, 2018 yılına dair değerlendirmede bulundu.
“İMARLA İLGİLİ RUHSAT ALAMADIĞIMIZDAN OLAN 6 AY BİR ŞEY YAPAMADIK”
2018’nin emlakçılar açısından iyi geçmediğini belirten Öztürk, “Faiz oranlarının yükselmesi, alım gücünün olumsuz etkiledi. Aynı zamanda imarla ilgili sorunlar vardı. İmarla ilgili ruhsat alamadığımızdan olan 6 ay bir şey yapamadık. Müteahhit daire yapamadı, daire fiyatları da yükseldi. 100 daire yapılması gerekirken 10 daire yapıldı. Haftada 3-4 satış yaparken artık bir tane satış yapmaya başladık. Emlakçılar da artınca pasta bölünüyor ister istemez.” dedi.
“SATIŞLAR HER SENE KADEME KADEME DÜŞERKEN BU SENE ÇAKILDI”
2019 yılına dair değerlendirmede bulunan İbrahim Öztürk, “2018 gibi 2019 yılının da iyi geçeceğini sanmıyorum. Gidişat belli. Şu anda sektörü canlandırmak için faiz oranları düştü. Hareket sağlansa da Keşan’ın bir potansiyel var. Keşan’da yatırımcıyı en fazla çeken emlakçı. Sahillerde iyi bir dönem geçirdik. Ancak ne zaman bu doğal gaz rafinerileri olayı çıktı ondan sonra sahillerde hareket kesildi. Arayan yok, satan çok. Emlak piyasasının düzeleceğini sanmıyorum. Düzelmesi için yabancı yatırımcı şart. Satışlar her sene kademe kademe düşerken bu sene çakıldı. Temennimiz tabii ki düzelmesi.”
“KİRA FİYATLARINDA %100’ÜN ÜZERİNDE ARTIŞ VAR”
Öztürk, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Kira fiyatlarında %100’ün üzerinde artış var. Eskiden 400 TL’ye verdiğimiz daireyi şimdi bin TL’ye veriyoruz. Bu gün boş daire bin 300 TL’den kiralanıyor. Satışlar çok iyi olmadığı, çok fazla daire yapılmadığı için kiralık daire yok. Fabrika olmadığı halde potansiyel çok. Aslında kiraların yüksek oluşu ekonominin kötü oluşudur. İşler düzelmezse küçülmeye gideceğiz veya aramızda birçok kişi işyerini kapatacak. İnşaat sektöründe de güçlü olan ayakta kalacak.”

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı