Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Özcan: “Hava kirliliğinin büyük oranda azalmış olduğu çok açık ve nettir”

Özcan: “Hava kirliliğinin büyük oranda azalmış olduğu çok açık ve nettir”

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, dün, Keşan’daki hava kirliliği oranları ile ilgili gerek kamuoyunda, gerekse sosyal medya hesaplarında yapılan yorumlara açıklık getirirken, Keşan SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) tarafından düşük kalorili kömür dağıtımının da mutlaka engellenmesi gerektiğini söyledi.

Özcan, saat 12.00 sıralarında, makam odasında yaptığı açıklamada, Keşan’daki hava kirliliğinin ,2017’ye göre çok iyi durumda olduğunu kaydetti. Hava kirliliği ile ilgili parametrelerin, 28 Kasım 2018 tarihinde saat 12.00’de 164.11 değerini gösterdiğini belirten Mehmet Özcan“Yani normal ölçüm olan 150’nin üzerinde idi. Ama aynı gün yapılan tüm ölçümlerde bu parametreler 150’nin altındaydı. 29 Kasım 2018 Cuma günü yapılan ölçümlerde de bu parametrelerin oldukça düştüğünü gözlemledik. Bu parametreler aşağı yukarı Keşan’da bu ortamda geçecek. Bu raporlar incelendiğinde, hava kirliliğinde çok ciddi bir düşüş yaşandığı gözlemlenir. Sadece 28 Kasım 2018 Perşembe günü, 164 değeri olduğunu göreceksiniz. Geçen yıl bu aylarda en iyi seviyemiz 500-550 idi. Böyle düşündüğünüzde” dedi.

“Herkes belgesiz ve bilgisi olmadan konuşmasın”

Hava kirliliğinin ciddi oranda düşmesinin en başında, doğal gaz kullanımının geldiğini vurgulayan Özcan“Herkes belgesiz ve bilgisi olmadan konuşmasın. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın da Keşan’da kullanılması gereken kalorideki kömür değil de düşük kalorili kömür dağıtması mutlaka engellenmelidir. Geçen yıl 6 bin tok kömür dağıtıldı. Keşan’da 23 bin doğal gaz abonesi olacak. Şu anda 11 bin doğal gaz abonesi oldu. Bu aboneler ile geçen yılki kirlilik rakamları bayağı geriledi. 2016 ve 2017 yıllarında, zaman zaman 3 bin seviyelerini görmüştük.” diye konuştu.

“Kömür denetimlerimizi sürdürüyoruz”

Keşan Belediye Başkanlığı olarak kömür denetimlerini sürdürdüklerinin altını çizen Mehmet Özcan, “Keşan doğal gaza çok çabuk uyum sağladı. Bir çok çevre ilde 5-6 yıl önce doğal gaza geçilmesine rağmen abone sayısı % 40’ları buluyor. Bizde ise yaklaşık 1 yılda % 50 aboneye ulaştık. Bu da Keşanlıların çevreye gösterdiği duyarlılığı ortaya koyuyor.” şeklinde konuştu.

 

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı