Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Özbek: “Altından uzak durmayalım ama her şeyimizi de altına yatırmayalım.“

Özbek: “Altından uzak durmayalım ama her şeyimizi de altına yatırmayalım.“

Keşan’da kuyumculuk işiyle uğraşan Tarık Özbek, altın fiyatlarındaki yükselişe değindi.

Altın fiyatlarında bir hareketlilik yaşandığını ve altını etkileyen en önemli faktörün de döviz olduğunu ifade eden Özbek, “Hızlı bir hareketlilik yaşadık. Ama önümüzdeki günlerde böyle hareketliliğin olacağına inanıyoruz. Artabilir de inebilir de. Fiyatlar düşerse sert bir düşüş olacak. Artarsa da hızlı bir artış olacak. Şu anda beklentimiz 13 Eylül’de yapılacak olan Merkez Bankasının faiz toplantısı. Olumlu bir sonuç alınabilirse belki dövizde bir miktar geri dönüşler görebiliriz. Bu durum altına da geri geliş olarak yansıyacaktır. Şu anda dünya üzerinde gelişmekte olan ülkelerin hepsinde dolar aşırı şekilde değerleniyor. Önüne geçemiyorlar. Yani bu ülkemize has bir durum değil. Faiz oranlarında iyi bir artış olursa doları 6.20’ye kadar görebiliriz. Altın da 230-235’lere kadar düşebiliriz diye düşünüyoruz.” dedi.

Düğün sezonunda gelin ve damat adaylarının öncelikli olarak ihtiyaçlarını aldığını söyleyen Tarık Özbek, “Set gerdanlık satışları her geçen gün aşağıya düşüyor. İnsan set yerine beşi bir yerde almayı tercih ediyor. Altın artışları evlenecek olanların hesabını biraz etkiledi. Bunun dışında düğüne hediye götürecek insanlar çeyrek altın yerine gram altın tercih etmeye başladı. İnşallah daha fazla artışlar olmaz. Hem alacak olanları hem de hediye asacak olanları etkilemez. Her zaman söylediğimiz gibi altından uzak durmayalım ama her şeyimizi de altına yatırmayalım.” diye konuştu.

Son olarak yatırım yapacaklara önerilerde bulunan Özbek, “Yatırım yapacak olanlara en az yatırım portföylerinin 3’te 1’i kadar altın bulunmasını öneriyoruz. Alacak ve satacak olanlara da temkinli, izleyerek alışveriş yapmalarını öneriyoruz. Yeni evlenecekler altın alışverişi için 10-20 bin lira arası bir bütçe ayırmalı. Altında asıl endişe onstaki hareketlilik. Eğer onsta bir hareketlilik olursa ilerleyen zamanlarda altını daha üst seviyelerde görebiliriz.” dedi.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı