Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Orhan Çakırlar, “Üretime ve yatırıma dönük işler yapılmalı”

Orhan Çakırlar, “Üretime ve yatırıma dönük işler yapılmalı”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, tarım ve hayvancılık alanlarında yapılan yatırımlara ilişkin görüşlerini açıkladı.

Krizi atlatma adına devletin yatırım yapmaktan kaçındığını ileri süren Çakırlar, şöyle konuştu: “Mevcut olanları da bir nebze durduğunu biliyoruz. Bizim bölgemize gelince, bölgemizde 1970’li yıllarda verilen teşvikler vardı. Paşayiğit’teki alan mera vasfını yitirdiği için OSB’nin buraya yapılması doğru. Ama benim önümde bir dosya var, Meriç’e bağlı Kavaklı köyünün yanındaki mera alanına OSB (Organize Sanayi Bölgesi) yapmak gibi bir düşünceleri vardı. Vatandaşların da birçoğu bunu istemediklerini dile getirdi. Çünkü köyün bitişiğinde su havzasını kirletecek boyutta. Bölgemize sanayiyle ilgili yatırımlar tabii yapılsın ama devletin bu konuda çok fazla çaba gösterdiğini düşünmüyorum. Bunu nasıl çözeriz? Bunun çözümü sandıkta. Ne istediğimizi sandığa yansıtmamız lazım. Üreticilerimiz sıkıntı da olduklarını ifade ederken, ekonomik krizinde böyle sürdüğü bir dönemde nasıl yatırım yapacaklar?”

“EDİRNE OLARAK HER ALANDA SIKINTIMIZ VAR”

Edirne’ye 16 yıldır üretime dönük bir yatırım olmadığını söyleyen Çakırlar, “Topraklara betonu döktük, şehirlerde güzel binalar yapıldı ama bu bizim karnımızı doyurmadı. Olmasın mı tabi ki olsun. Fakat üretime dönük, yatırıma dönük işler yapmıyorsanız bunlar çözüm değil diye düşünüyorum. Bölgemizin mutlaka kalkınması gereken iller arasına alınması için bir gayretimiz var. Her alanda sıkıntımız var. Bütün derdimiz bir an önce başarılı bir şekilde şu kriz denen illetten kurtulup, yatırıma dönüşmesi. Yatırım yapılacak alanları da köreltmeyelim. Mera yoksa su yoksa nasıl hayvan bakacaksınız? Yem alanlarını daraltmışsanız nasıl teşvik edecekler?” diye sordu

“SELDEN ETKİLENEN YERLER AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ”

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Edirne’de meydana gelen sel felaketiyle ilgili de konuşan Orhan Çakırlar, sözlerini şöyle tamamladı: “Sel felaketinden etkilenen bölgelerin afet bölgesi kapsamında mağduriyetlerini gidermek öncelik olmalı. Şehirde bile evleri su bastı. Yardımcı olmaya çalışıyorlar ama yeterli değil. Her alanda sıkıntılarımızın olduğu kanaatini taşıyorum.”

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı