Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Onlar geçim derdindeler, kimsenin de umurunda değiller..!

Onlar geçim derdindeler, kimsenin de umurunda değiller..!

Yaşıtları okul sıralarında geleceğe hazırlanırken, dezavantajlı bazı ailelerinin çocukları ise çöplerden karton toplayarak, gelir sağlamak zorunda kalıyor.

Kışın, soğuğuyla kendini hissettirdiği şu günlerde sıcak evlerinde, ailelerinin yanında veya okullarda olması gereken küçük yaştaki iki çocuk, dün saat 10.00 sıralarında çöp konteynerlerinden karton toplayarak aile bütçesine destek olmak için gün boyu koşturdu.

Sırtlandıkları tekerlekli kağıt taşıma çuvalı ile Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde içine bakmadık çöp konteyneri bırakmayan ve para edeceğini sandıkları her şeyi toplayan 2 çocuk, görenlerin yüreklerini sızlattı.

GELECEKLERİNİ ÇÖPTE ARAMASINLAR

Çocukların çöp karıştırdığını görenlerden bazıları ülke ekonomisinin daha da kötüye gittiğine dikkat çekerken, bazıları ise ‘Kader’ diyerek geçiştirdi.

İki çocuğun bu kadar küçük yaşta ekmek parası derdine düşmesinin kendilerince haklı bir nedenlerinin mutlaka olması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, “Bu çocukların okumaya hakkı yok mu? Niye bu çocukları görmesi gerekenler görmüyor; duyması, bilmesi gerekenler de bilmiyor. Bu çocuklar geleceğini çöpte aramasın. Devlet onlara da imkân tanısın. Sabahları işe değil okullarına gitsinler. İlgililer günü birlik değil, kalıcı çözüm bulsun. Çocukların geleceği çöpte değil, bilim, irfan yuvası okullarda olsun.” dedi.

NEDEN GÖRMEZDEN GELİNİYOR?

Hadi kaymakam, belediye başkanı ya da kurum amirleri denk gelmediği düşünülürken; milli eğitim müdürlüğü yetkilileri ya da yüzlerce öğretmen, sosyal hizmet merkezi yöneticileri veya polis tarafından neden bu çocukların fark edilmediği sorgulanıyor.

(MEHMET İLMAN)

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı