Haber Keşan
Haber Keşan > Siyaset > Okan Gaytancıoğlu: “Çiftçimiz ve Türk tarımı çıkmaza girdi”

Okan Gaytancıoğlu: “Çiftçimiz ve Türk tarımı çıkmaza girdi”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, çiftçiye verilecek desteklemenin enflasyonun altında kaldığını söyledi.

“DESTEKLEME ORANLARI %14-15 ARTIŞ GÖSTERDİ”
Gaytancıoğlu, “2019 yılı tarım bütçesi meclisten geçti ve bütçenin tamamı üzerindeki görüşmeler tamamlanacak. Çiftçimize önümüzdeki yıl için yine desteklemeler yapılacaktır. Fakat destekleme oranları geçtiğimiz yıla göre yaklaşık %14-15 artış gösterdi. Bu artış, enflasyonun altında kaldı. Geçtiğimiz yıl, 14,5 milyar lira destek alan çiftçilerimiz, 2019 yılında 16,1 milyar lira destek alacak.” dedi.

“ÇİFTÇİMİZ VE TÜRK TARIMI BİR ÇIKMAZA GİRDİ”
Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de tarıma olan destek, gayri milli hasılanın % 1’inden az olmaz. Bununla ilgili de gerekli kanunlar söz konusudur. Fakat AKP’li yıllarda bu ne yazık ki yine uygulanmıyor. Bu ilgili kanunun uygulanmadığından ötürü çiftçimiz yine yeterli destek alamadı. Yeterli destek alamadığı içinde işlerini kredilerle çözmeye çalıştı ve borçlandı. Çiftçi; tarlasını, evini, ahırını, traktörünü ipotek etti. Çiftçimiz ve Türk tarımı bir çıkmaza girdi. Girdi maliyetleri çok fazla arttı. Buna karşılık ürün fiyatları yerinde saydı. Türkiye tarımını yönetenler liyakatsiz kişilerdir. Son 3 dönemdeki tarım bakanları, konunun dışında olan kişilerdir. Türkiye tarımını içinde bulunduğu çıkmazdan çıkarabilecek niteliğe ve bilgi birikimine sahip kişiler değildir. Çiftçinin ve Türkiye tarımının durumunu görmezden geliyorlar. Bütçeyi artırabilmek ve çiftinin durumunu düzeltebilmek için herhangi bir çalışmada bulunmuyorlar.”

“ÜRÜN FİYATLARI ÇOK ARTTIĞI İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ YIL BİR KITLIK OLUŞABİLİR”
Türkiye’nin, tarımda ihracat yapan konumdan ithalat yapan konuma geldiğini dile getiren Gaytancıoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Tarımdan anlamayan bakanlar, AKP iktidarı döneminde başladı. Sağlıksız ürünlerle ilk defa bu bakanlar döneminde karşılaşıldı. Örnek vermek gerekirse şarbonlu et, nişasta bazlı şeker, GDO, hayvan ve et ithalatı, buğday, saman ithalatı gibi konular konuşulur hale geldi. Bu bütçe sorunları çözmediği gibi daha da ağırlaştırıyor. Önümüzdeki yılda çiftçinin durumun yine kötü şekilde devam edecek. Çiftçinin borç oranı ve ithalat oranı artacaktır. Ayrıca, ürün fiyatları çok arttığı için önümüzdeki yıl bir kıtlık oluşabilir. Bütçenin yanlış olduğunu ve çözüm önerilerimizi sunmamıza rağmen AKP yaptığı yanlışlardan vazgeçmedi. CHP olarak, her zaman olduğu gibi iktidara doğruları anlatmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı