Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Oğuz, Helvacıoğlu’nun iddialarını yanıtladı: “6 yerden maaş almıyorum”

Oğuz, Helvacıoğlu’nun iddialarını yanıtladı: “6 yerden maaş almıyorum”

Avukat Gökmen Oğuz dün düzenlediği basın açıklamasında; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun bir meclis üyesinin avukat eşinin Keşan Belediyesi’nden 6 yerden maaş aldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Keşan Belediyesi’nden 6 maaş almıyorum!” dedi.

Saat 14.00 sıralarında başlayan basın toplantısı, işyerinde gerçekleştirildi.

Açıklamasına, “31 Mart 2019 tarihinde Mahalli İdareler Seçimlerinde Keşan Belediye Başkanı olarak, seçilen Sayın Mustafa Helvacıoğlu’nu, parti ayrımı gözetmeksizin bütün meclis üyelerini ve İl Genel Meclisi üyelerini ayrı ayrı tebrik ediyorum.” diyerek, başlayan Oğuz“Yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Şehrimizin geleceği için canla başla çalışacaklarından hiçbir şüphem yoktur.” dedi.

“17 yıldır serbest avukat olarak çalışıyorum”

17 yıldır serbest avukat olarak çalıştığını hatırlatarak, sözlerine devam eden Gökmen Oğuz, şöyle devam etti: “Bir çok Özel ve Kamu Bankasına, ülkenin 500 büyük sanayii kuruluşu içinde bulunan 2 büyük şirkete, onlarca sermaye şirketine ve sayısını hatırlayamadığım özel müvekkilime avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyorum. Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi ve Ankara Hukuk Fakültesi mezunuyum. Ankara Barosunda Avukatlık Stajı, Devlet Planlama Teşkilatı Hukuki Tedbirler ve Kurumsal Düzenlemeler Daire Başkanlığında Meslek Stajı yaptım. OLP (Oezen Leithoff  Power ) A.G isimli Alman Enerji Şirketinde Otoprodüktör ve  Kojenerasyon sistemleri üzerine Enerji Sektörü ve Enerji Piyasası üzerine çalışmalarda bulundum. Ankara Barosu’na kayıtlı serbest avukat olarak çalıştım. 2004 yılından bu yana Keşan’da Edirne Barosuna kayıtlı serbest avukat olarak faaliyet gösteriyorum. Noterlik belgesi sahibiyim, arabuluculuk eğitimini tamamlamış durumdayım.”

“Keşan Belediyesi’nden 6 maaş almıyorum!”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun 17 Nisan 2019 tarihli basın açıklamasında bir avukatın Keşan Belediyesi’nden 6 yerden maaş aldığı iddiasında bulunduğuna dikkat çeken Oğuz, şöyle konuştu: “Bu iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Keşan Belediyesi’nden 6 maaş almıyorum! Sayın Başkana doğru bilgilendirme yapılmadığı, kısa sürede işin ve siyasetin heyecanı içinde böyle bir açıklama yaptığı kanaatindeyim. Eksik bilgilendirmeden kaynaklanan gerçeği yansıtamayan bu iddiayı ilk evvela hiç üzerime alınmadım. Ne var ki; dost ve meslektaşlarımın uyarısı ile olayın başka mecralara çekilmesi, gerçekle ilgilisi olmayan afaki rakamlardan söz edilmesi, hiçbir iş yapmadan para alınıyormuş izleniminin yaratılması olayın şahsımı rencide edici bir dedikodu ve karalama sarmalına bürünmesi üzerine açıklama yapma gereği duydum. Kastedilen ben isem; Öncelikle anlaşılması gereken şudur: Keşan Belediyesi’nin 6 adet iştiraki, kuruluşu veya yan kuruluşu yoktur! Bundan mütevellit; 6 adet maaş almam mümkün değildir. 6 adet maaş almıyorum! Bu beyanda açıkça teknik hata yapılmıştır. Keşan Belediyesi’nin tek iştiraki Keşan Halk Ekmek Tic.Ltd.Şti.’dir. GÜNEKAB ve ESTAB, Keşan Belediyesi’nin iştiraki, kuruluşu veya yan kuruluşu değildir! GÜNEKAB ve ESTAB, Bakanlar Kurulu Kararı ile Kurulmuş, kamu idari birlikleridir. Ayrı bir meclisi, ayrı yönetimi ve ayrı bir bütçesi vardır. GÜNEKAB; Edirne Valiliği İl Özel İdaresi, İpsala, Enez, Yenimuhacir, Beyendik, Esetçe, Yeni Karpuzlu, Keşan gibi belediyelerin başkan ve temsilcileri ile oluşan kamu idari birliğidir. ESTAB; Saros Bölgesi ile ilişkili belediyelerin ve turizmcilerin oluşturduğu kamu idari birliğidir.”

“Ortada hukuka, yasaya aykırı bir durum yoktur”

Gökmen Oğuz sözlerine şöyle devam etti: “Kurum kayıtlarından açıkça görüleceği üzere Keşan Belediyesi’nin tek avukatı ben değilim. Benden başka da bir çok kadrolu ve sözleşmeli avukatları bulunmaktadır. Bütçesi 100 milyon TL’yi aşan iş ve işlem hacmi bu kadar büyük olan Keşan Belediyesi gibi bir kurumun yeteri kadar avukat çalıştırması son derece doğaldır. Keşan Belediyesi’nin bütün avukatları, Keşan Belediye Meclisi’nin takdir ettiği ve meclisçe ‘oybirliği ile’ onaylanan ücretleri almaktadırlar. Sözleşmeli avukatların 2019 yılı itibari ile aylık maaşı KDV dahil bin 769 TL (bin yedi yüz altmış dokuz TL)  takdir edilmiştir. Ödemeler tüm sözleşmeleri avukatlara serbest meslek makbuzu karşılığından yapılmıştır. Avukatlar arası iş bölümünü belediye başkanı ve hukuk işleri müdürlüğü yapmaktadır. Keşan Belediyesi’nin iştiraki Keşan Halk Ekmek San. ve Tic.Ltd.Şti firması 30 Nisan 2012 tarihinde benimle çalışmak istediğini ifade etmiş ,tarafıma vekalet vermiş ancak, 08/05/2015 tarihine kadar 3 yılı aşan bir süre şirkete ‘ücretsiz’ olarak, Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Hizmeti verilmiştir. İş yoğunluğunun artması her bir dava ya da icra takibi için ayrı ayrı ücret ödenmesinin yüksek maliyet getireceğini değerlendiren şirket yönetimi avukatlık asgari ücret tarifesinin çok çok altında ücret saptamıştır. Güncel olarak, aylık KDV dahil bin 400 TL (Bin dört yüz TL) bedelle tarafıma tevdi edilen tüm dava, takip, icra, tahliye, keşif, yazışma vs. işleri görülmüştür. Bütün ücretler faturalandırılmış KDV ve sair vergileri ödenmiştir. Ortada hukuka, yasaya aykırı bir durum yoktur. Üstelik kesilen faturalar/makbuzlar vergiden mahsup edilebildiği, gider yazılabildiği için kuruma/kurumlara herhangi bir yük oluşturmamaktadır. Esasen Keşan Belediyesi ve İştiraki olan Keşan Halk Ekmek şirketi olarak, 2 kurumla çalışılmış tarafıma tevdi edilen iş ve işlemler Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve şirket yöneticileri tarafından verilen emir talimatlar doğrultusunda yerine getirilmiştir. Yukarıda açıkladığım üzere, Keşan Belediyesinin iştiraki olmayan tamamen ayrı kamu idari birliği olan Edirne Valiliği İl Özel İdaresinin de üyesi olduğu GÜNEKAB’tan meclisinin takdir ettiği ücret aylık KDV dahil bin 734 TL (bin yedi yüz otuz dört TL) olup, serbest meslek makbuzu karşılığında ödemeler yapılmıştır. Güney Edirne Katı Atık Birliği’nin Edirne, Enez, İpsala gibi civar ilçelerde dava ve işleri icra takipleri keşifler vs. devam etmektedir. Ulaşım ve benzeri giderler için herhangi bir ücret ödenmemektedir. GÜNEKAB Meclisi tarafından takdir edilen ücretten karşılanmaktadır. ESTAB’ın avukatlığı ise, ücretsiz olarak yapılmıştır.”

“Abdestimden şüphem yok”

Oğuz, açıklamasına şöyle devam etti: “Keşan Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nin Yönetim Kurulu Üyesi değilim. Bu bağlamda bir maaş almam söz konusu bile değildir. Buradan maaş almıyorum.

14 Aralık 2016 tarihinde Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın resmi görevlendirme yazısı ile Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Denetim Kurulu Üyeliğine sayın Ercan Ersoylu ve sayın Yılmaz Başol ile birlikte görevlendirilip görev ifa ettik. Denetim faaliyetini yerine getirdik. Yönetimin değişmesi ile bu görevim de son bulmuştur. Her kurum, Mali Müşavirim sayın Erkan Gege’den ve ilgili kurumların muhasebe ve hesap işleri müdürlüklerinden gerekli belge ve kayıtlara ulaşabilir. Yukarıda izah edildiği üzere; önceki dönemler Keşan Belediye Başkanlığı görevini yürüten Op.Dr. Mehmet Özcan’ın ve kurum yöneticilerinin görevlendirmesi ile verilen emir ve talimatlar doğrultusunda görev ve hizmet ifa ettim. Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu her fırsatta sayın Mehmet Özcan’a teşekkürlerini iletmektedir. Son kertede tarafıma görev veren Sayın Mehmet Özcan’dır. Avukat belgelerle ve mevzuatla konuşur. Belgeler ortada, mevzuat ortadadır. Abdestimden şüphem yok. Hak yemedim, haram yemedim, işimi yaptım.”

“Kendisine eksik bilgiler verilmiş”

Gökmen Oğuz sözlerini şöyle tamamladı: “Serbest avukatlık yapan birçok banka ve şirketin özel şahsın avukatlığını yürüten şahsıma Keşan Belediyesi tarafından diğer sözleşmeli avukatlarla birlikte vekalet verilmesi kabahat midir? Keşan Halk Ekmek San.Tic.Ltd.Şti. sermaye şirketi olup, nasıl ki istediği Mali Müşavir ile çalışıyorsa istediği avukatı da tercih edebilir. Avukatlık mesleği bilgi ve tecrübeye dayalı bir meslektir. Kurumların da bilgi ve tecrübesine güvendiği avukatları tercih etmesi işin doğası gereğidir. Göreve yeni başlamış, kurumu tanımaya çalışan, üstelik organ seçimlerinde gerginlik yaşandığı bir dönemde yeni seçilen belediye başkanının kendisine verilen eksik bilgilerle vermiş olduğu talihsiz beyan üzerine kamuoyunu bilgilendirme amacıyla bu açıklamayı yapma gereği duydum. Saygılarımla.”

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı