Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Murat Dinç: “Hava kirliliğinin asıl nedeni; imar yapısıdır”

Murat Dinç: “Hava kirliliğinin asıl nedeni; imar yapısıdır”

Makine Yüksek Mühendisi Murat Dinç, hava kirliliğinin asıl sebebinin Keşan’ın imar yapısı olduğunu söyledi.

“ÖZCAN, TOPU, VAKFI’NIN DAĞITTIĞI KÖMÜRLERE ATIYOR”

Keşan’da doğal gaz kullanımının % 50 seviyelerine yaklaştığını belirten Dinç, “Doğal gaz kullanımının artmasına rağmen hava kirliliğinin görülmesi üzüntü verici bir durumdur. Bunun birçok nedeni var. Bunlardan bir tanesi kömürlerin kalitesidir. Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, topu Soysal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın dağıttığı kömürlere atıyor. Ama doğal gaza geçiş yapmayan % 50’lik bir kesim bulunuyor. Bu vakfın kömürlerinden kat ve kat fazladır. Öncelikle yerel yönetimler üzerine düşen kömür denetimlerini, giriş-çıkış noktalarını ve kazan yakıcılarına, apartman yöneticilerine yönelik eğitim ile denetimler tam anlamda yapılmıyor. Bunların sorgulanması gerekiyor.” dedi.

“SORUNUN ASIL NEDENİ, KEŞAN’IN İMAR YAPISIDIR”

Keşan’da imar yönünden yanlışların yaşandığını ifade eden Murat Dinç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan’da Anafartalar, Hastane, Kurtuluş ve İstiklal caddelerinde, son 13-14 yıldır verilen imarla birlikte yapılar birbirine yakın şekilde verilmiştir. Dolayısıyla, Keşan’da hava koridoru yok. Durum böyleyken, Keşan’da 1 apartmanın yaktığı kömür, hava sirkülasyonu olmadığı için kirliliğe neden oluyor. Sorunun asıl nedeni, Keşan’ın imar yapısıdır. Şu anda, imar yapısının değiştirilmesi ya da binaların yıkılması gibi bir durum söz konusu değil. Yaşanan sorunu kimse dile getirmiyor, dile getirenler alaşağı edildi. Örnek vermek gerekirse; Atakent ve Belkoop tarafında kirlilik yok. Çünkü orada hava sirkülasyonu bulunuyor. Keşan’da sosyal belediyecilik, kültürel belediyecilik, hizmet belediyeciliği gibi söylemler lafta kalıyor.”

“DOĞAL GAZ MÜBAREK OLSUN”

Dinç sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan’da şehir planlamasını değiştiremediğimiz sürece, hava kirliliği yaşanmaya devam edecektir. 2004 yılından bu yana Keşan’ı katleden bir imar planı söz konusu. Hava sirkülasyonunun hesaplanması nedeniyle, böyle bir sonuçla karşılaşıyoruz. Bundan sonra ne yapılabileceğinin hesap edilmesi gerekiyor. Ama mevcut belediyeyle bu sorun aşılmaz. Çünkü mevcut belediye sınıfta kalmıştır. Kaymakamlık, belediye, imar ve mühendisleri odası birliği ile sivil toplum örgütleri bir araya gelerek, bundan sonra ne yapılabileceği konusunun tartışılması lazım. Doğal gaz gelsin denildi ve buyurun geldi. Doğal gaz mübarek olsun. Ama yine hava kirliliği yaşanıyor ve yine bizler, çocuklarımız zarar görüyor.”

 

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap