Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Mezbahada şarbona karşı önlemler arttırıldı

Mezbahada şarbona karşı önlemler arttırıldı

Ülkenin bazı bölgelerinde görülen şarbon vakaları üzerine Keşan Ticaret Borsası (TB) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ve Keşan TB Mezbaha İşletmesi Sorumlu Veteriner Hekimi Hüseyin Kadri Gültekin tarafından açıklama yapıldı.
Kaymaz, Ticaret Borsası olarak mezbahaya gelen tüm araçların dezenfeksiyonunu yaptıklarını, hayvan pazarının girişinde araçların dezenfeksiyonunu yaptıklarını belirterek, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünün kontrolü adına veteriner hekimlerinin denetimi altında yapıldığını tamamıyla mezbahalardan çıkmış olan etlerin gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini söyledi.
“KEŞAN’DAKİ VATANDAŞLARIMIZ ŞANSLI”
Vatandaşların Keşan’da rahatlıkla et tüketebileceklerini belirten Necmi Kaymaz, “Ticaret Borsası olarak üç veterinerin kontrolünde canlı muayene, karkas et ve sakatat muayene yapılması sebebiyle Keşan’daki vatandaşlarımız şanslı. Bir hastalık çıkması durumunda mezbahada imha edilmesi doğru bir işlem. İnsanlardaki hastalıkların %60’ı hayvansal kaynaklı. Bu işle uğraşanların hepsi risk altında. Önemli olan zamanında tedbir alınması. Alınan önlemlerle mezbahada bu iş doğru yapılıyor. Yanlış bilgiyle hiçbir zaman doğru sonuca varamayız. Bilakis daha büyük sorunlar yaratılıyor. Ticaret borsası olarak mezbahaya gelen tüm araçlarımızın dezenfeksiyonunu yapıyoruz. Hayvan pazarının girişinde otomatik ilaçlama sistemimiz var.” diye konuştu.
HÜSEYİN KADRİ GÜLTEKİN…
Hüseyin Kadri Gültekin ise mezbahalardan çıkmış olan etlerin gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini söyledi.
Gültekin, “2005 yılında çıkan bir kanun kapsamında, reyonlarda satılan etlerin nereden geldiği, kim tarafından kesildiğine dair etiketlerin bulundurulması zorunludur. Keşan Mezbahası olarak bunu yapıyoruz. Etlerimizde etiket mevcut. Böylece tüketici gönül rahatlığıyla alışverişini yapmış olur. Keşan için çok geçerli bir durum değil büyük marketlerde değişik illerden et geldiğini için gösterilmesi gereklidir. Uygun olmayan bir durum tespit edildiğinde onun hangi işletmeden nerede kesildiği anında tespit edilebiliyor.” şeklinde konuştu.
Hüseyin Kadri Gültekin, ayrıca mezbaha yanında bulunan hayvan pazarına gelen kamyonların da dezenfekte edildiğini aktardı.

Yorum yap