Haber Keşan
Haber Keşan > Ekonomi > Lisanslı depolarda ilk alım yapıldı

Lisanslı depolarda ilk alım yapıldı

İpsala Belediyesi tarafından bölgeye kazandırılan lisanslı depolarda ilk alım, dün düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Saat 15.00 sıralarında başlayan törene; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile siyasiler ve vatandaşlar katıldı.

MEHMET KERMAN…

Törenin açış konuşmasını yapan ve ürünlerin depolarda 24 ay saklanabileceğine dikkat çeken Kerman, “24 ay burada üreticilerimiz bırakabilecek. Kullanılmamış çuvala ürün konulmasına karar verildi. Resmiyetin uzamasından dolayı üreticimizden özür diliyoruz. 1 ay önce alımlara başlamalıydık. Bundan dolayı özür diliyoruz. Hamaliye için ihale yapılması gerekiyor. Ancak sürecin uzamasından dolayı buradaki çuvallama işini 10 TL, dolum 10 TL’de istifleme olmak üzere 20 TL hamaliye bedelinde karar kılındı. Rakamı hamalların şahsına üretici ödeyecek. Bundan sonra daha güzel çalışmalar yapmak adına mücadelede edeceğiz.” dedi.

Yerel seçimlerde göreve yeniden seçilmesi durumunda 30 bin tonluk daha lisanslı depo yapma sözü veren Mehmet Kerman, sözlerini şöyle tamamladı: “Söz veriyoruz; önümüzde seçim var. Adaylık süreci ve 31 Mart akşamı biz görev alırsak 30 bin tonluk daha lisanslı depo yapma sözü daha veriyoruz. Bu alımlar, desteklemeler üreticimizin lehine olacak. Bakanlarımızı davet ederek, resmi açılışı önümüzdeki günlerde yapacağız.”

İBRAHİM GİRGİN…

Daha sonra söz alan İpsala Ticaret Borası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ise şunları söyledi: “Taşın altına elini koyarak lisanslı depo yapan ilk belediye. Huzurlarında kendilerini tebrik ediyorum. TB başkanıyım ama ticaretin içerisinde, gelecek dönemde ticaretin şeklini verecek bir açılışı yapıyoruz. Tüccarı devre dışı bırakan bir sistem. Üretici ürününü burada saklayabilecek. Elindeki makbuzla her hangi bir bankadan kredisini alacak. Hasat zamanı ürünün fiyatı düşüyor. Depolarla fiyat artacak. Lisanslı depolar sayesinde ürün kayıplarının da önüne geçeceğiz. Devletimiz, sağladığı finans kaynaklarıyla çiftçimizin yanında olduğunu gösteriyor. Depoya koyduğu ürünü 1 yıl boyunca satışa sunacak. Çiftçi için faydaları saymakla bitmeyecek. Bölgemize ciddi bir gelir getirici kazanım sağladılar. İpsala’nın son 5 yılda çehresi değişti. Tüm STK’lar ve belediye başkanımızın önderliğinde güzel şeyler oluyor. Gümrük kapımızın ihalesi çıkıyor. Ankara’da ihalesi yapılacak ve yeni gümrüğü ile İpsala marka olacak. Hamzadere sulamasının köylerimizle kavuşmasını diliyorum.”

İLYAS AKMEŞE…

Tören AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe’nin konuşmasıyla sürdü.

İlyas Akmeşe, şöyle dedi: “Bugün güzel bir hizmet başlıyor. Lisanslı depolara İpsalıların gayretiyle, belediye başkanımızın çalışmalarıyla alıma başlıyoruz. AK Parti buraya ilkleri kazandırmaya devam ediyor. Mehmet Bey Edirne’ye dosyalar ile gelerek lisanslı depoculuk talebinde bulundu. 5 ayda bu işi tamamladık. O süreçte Fatma Hanım ile birlikte çok gayretle çalıştık. Sezona yetiştiremedik, geç oldu ama oldu. Allah mallarınızı teslim etmeyi nasip etsin. Biz daha Edirne’de alt yapıyı konuşuyoruz. İpsala’da lisanslı depolara açtığımıza basın bile şaşırdı. Bu hizmetler devam edecek. İnşallah İpsala AK Parti belediyesi ile devam eder. Mehmet başkandan memnunuz.”

Fatma Aksal…

Törende son olarak AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal konuştu.

Aksal, şunları kaydetti: “İpsala Belediyemizin güzel bir hizmetinin ilk alımını başlatmak için bir arada bulunuyoruz. Başkanım ilklere imza atıyor. 5 yıl önce başvuru yaptığında kendisine ‘İpsala’yı örnek göstermek istiyoruz’ dedik ve bizi mahcup etmedi. Çok güzel hizmetlere imza attı. Bugün birçok ilçemiz çöp içerisinde, çukurlarla yaşarken İpsala Belediyemiz temel belediyecilik hizmetlerinin ötesinde lisanslı depo yaptı.” dedi.

“İpsala’yı görüyoruz, fark yarattı.” diyerek konuşmasını sürdüren Aksal, devamında şunları ifade etti: “İpsala’da çok güzel şeyler oluyor. Bazı sıkıntılılarımız var. En büyük şikâyetlerden birisi faizler. Çiftçilerimize daha düşük faiz sağlamak için bu yatırımlar örnek oluyor. Buraya ürün getirdiğinizde ‘0’ faizle kredi kullanacaksınız. İnşallah hepimiz kazanacağız. Her zaman bölgedeyiz. Trakya tarımda çok önemli bir bölge. Edirne’de Türkiye’de üretilen çeltiğin % 44’ünü üretiyoruz. İlçemiz % 18’ini üretiyor. Tarım Bakanımız en kısa zamanda bölgeyi ziyaret edecek. Ticaret bakanımızın selamı var. Sorunları biliyor. En kısa zamanda çok güzel bir açılış yapacaklar. Sulama projelerine önem vereceğiz.”

Konuşmaların ardından kurban kesildi ve ilk alım gerçekleştirildi.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı