Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Köpek ölümleri tepki çekti

Köpek ölümleri tepki çekti

Keşan’da iki farklı noktada bulunan kedi ve köpek ölüleri hayvan severlerin tepkisini çekti.

25 Ocak 2019 Cuma günü yol kenarında ölü bulunan kedi ve köpekler vatandaşlar tarafından fark edildi. Çöp konteynerlerine atılmış kedi ve köpekleri gören vatandaşlar durumu belediyeye bildirdi. Olay yerine gelen belediye ekipleri ve KEHAYKO (Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği) Başkanı Sevinç Cebeci, incelemede bulundu.

Olayla ilgili olarak açıklamada bulunan Sevinç Cebeci, “Bir kadın, dernek üyemize ölü köpekler gördüğünü söylemiş. Arkadaşımızda hanımefendiyle beraber olay yerine gitmişler. Çuvalın içinde öldürülmüş köpek ve yine onun yanında başka bir köpek daha bulmuşlar. Bunlar Sevkent’in ilersinde boş bir arazide diğeri de Aden Koleji’nin tam karşısında çöpün kenarında ayakları bağlanmış iki tane zehirlenmiş ağzı köpürmüş. Oradaki vatandaşlarda kedilerinde olduğunu kapılarının önünde ağzı köpürerek öldüğünü sonrasında da çöpe attığını söylüyorlar. Çöpü karıştırdı akşam belediye ve emniyet ama çöp kamyonları aldığı için göremedik. Ayakları bağlı, zehirlenmiş. Buna işkence diyoruz. Vatandaş bu konuda maalesef duyarsız. Duyarlı olan zaten bize haber veriyor. Ben Orman Su İşleri Müdürlüğü’nü aradım. Onlar ekibi yönlendirdiler. Belediyeyi aradık ve onlar da geldi. Dolayısıyla öldürülen hayvanlar alındı, tarım ilçe tarafından otopsiye gönderilecek. Fakat vatandaşın bir tanesi çöpün kenarında mamalar gördüğünü söylüyor. Mamalara zehir konulduğunu düşünüyoruz. Hayvanlar aç, bazıları sahipli ve tasmalı. Gezinsin diye bahçenin dışında salınan hayvanlar da aynı şekilde ölmüş. Mamayı gidip aradığında mamanın oradan aldırıldığını görüyoruz. Maalesef etrafta kamera yok. Emniyet araştırıyor kimin yaptığı, nasıl öldüğü hepsi belli olacak.”

Cebeci, sözlerini şöyle tamamladı: “Kar yağdığı zaman sokaklara kuru mamalar koydum. Hayvanlar kışın aç kalıyor. Hayvanlar bir süre sonra alıştı ve 3-4 tane oldular. Bu durumdan rahatsız olan bir beyefendi var. Bu beyefendi için ben de suç duyurusunda bulunacağım. Cebinde torpil taşıyor. Hayvanların üzerine atıyor. Bunlar yanlış şeyler. İnsanlara sadece şunu diyoruz, şiddet uygulamak yerine evinizdeki yemekleri koyun. Biz neden insanlığımızı unuttuk. Neden insan olmayı başaramıyoruz. Hayvanlara, işkence etmenize, torpil atmanıza onlara taş atmanıza gerek yok. Belediyeyi aradığınız zaman veya bize ulaşıldığı zaman biz zaten aldırtıyoruz. Havladı diye şikâyet eden insanlar var. Biz konuşuyoruz onlar havlayacak. Havladı diye hayvanı aldırmak, havladı diye hayvanı taşlamak yanlış.”

(AYHAN GÜLVER)

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı