Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Keşan’daki lisanlı depoların yapımı sürüyor

Keşan’daki lisanlı depoların yapımı sürüyor

TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi), TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), Keşan TB (Ticaret Borsası) ve LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.) ortaklığında kurulan lisanslı depolardaki kurulum çalışmaları sürüyor.

Türkiye’deki lisanlı depoculuk sektörüne öncülük etmek ve bu iş alanı ile ilgili sorunları çözmek, ayrıca ülkedeki gelecek yıllarda hayata geçirilecek Ürün İhtisas Borsacılığı’nın da önünü açmak amacıyla kurulan depoların, 2019 harman sezonda alım yapabilmesi için mücadele ediliyor.

TMO-TOBB LİDAŞ’ın, Keşan TB’nin ortaklığında, TMO Keşan Ajans Amirliği’ne ait arazisini, arazi içerisindeki taşınmazları ile birlikte kiralamasının ardından, yapım çalışmaları başlayan silolarda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

2 bin 500 tonluk 28 silonun yapılacağı alanda, 21 silonun tamamlandığı görüldü. Yapılacak silolar ile toplamda 70 bin ton alım kapasitesine ulaşacak olan TMO-TOBB LİDAŞ’ın, TMO Keşan Ajans Amirliği’nden devralacağı 20 bin tonluk depo için lisans alması durumunda, bu kapasite 90 bin tona ulaşacak. Çalışmaların hızla devam ettiği tesisin % 75 seviyelerine geldiği ifade edildi.

SİSTEM, ÇİFTÇİYİ TÜCCAR YAPACAK

Yaklaşık 50 dönümlük alanda yapılacak çalışmaların tamamlanmasının ardından, TMO-TOBB LİDAŞ, burada çiftçilerin ürünlerini almaya başlayacak. Haziran ayı sonuna kadar alımlara başlanması planlanırken, bölgede, TMO-TOBB LİDAŞ’ın hayata geçireceği lisanslı depoculuğun, çiftçiyi tüccar haline getireceği belirtiliyor. Çiftçinin, ürününü bekletmeden lisanslı depoda tutarak, yer temin etme, taşıma gibi ek giderlerden de kurtulacağı kaydedilen lisanslı depoculuk ile çiftçilerin bazı kredi kolaylıklarından da faydalanabileceği kaydediliyor. Lisanslı depodan faydalanacak olan çiftçinin %20 daha fazla kazanç elde edeceğine de dikkat çekilirken, ürününü lisanslı depoya götüren çiftçiye kilometre başına 25 kuruş destek verileceği de belirtiliyor.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı