Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Keşan’da kanola ekilişinde artış

Keşan’da kanola ekilişinde artış

Uzman Tarım Danışmanı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Derneği Muhasip üyesi Lütfü Açar, kanola ve hububat ekilişleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Açar, “Kanola ekilişleri, eylül ayında gerçekleştirildi. Bugüne kadar da iyi bir gelişim gösterdi. Havaların iklim şartlarına uygun şekilde ilerlemesi nedeniyle, kanola çok güçlü şekilde kış mevsimine giriyor. Önümüzdeki günlerde havaların aniden soğumasıyla birlikte, bazı duraklamalar yaşanacaktır. Ocak ve şubat ayında gübreleme, ilaçlama gibi uygulamalar yapılacaktır. Kanola kış mevsimine güçlü şekilde giriyor. Geçmiş yıllarla karşılaştırma yapıldığında, bu yıl kanola ekilişlerinde artış yaşandığını dile getirebiliriz.” diye konuştu.

Hububat ekilişleri hakkında da konuşan Lütfü Açar, “Çiftçilerin ekim tarihi itibariyle, duyarlı olduğunu görüyoruz. Çiftçimiz, acele ekim yapmıyor. Ekim ayının sonları ve kasım ayının ortalarına doğru ekilişlerini yapma gayreti içerisinde oluyor. Hava ısısının bu şekilde devam ediyor olması hububat bitkilerinin gelişimi açısından olumlu oluyor. Ayrıca, bu dönemde ekimle birlikte atılan azotlu gübre bitkilerin çimlenmesi için yeterlidir. Ocak ayından itibaren hububat ekilişlerinde hareketlilik yaşanacaktır. Sezonun tüm çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı