Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Keşan’da deprem anında toplanılacak 9 nokta var

Keşan’da deprem anında toplanılacak 9 nokta var

KEDAK (Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı ve Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, yaptığı açıklamada; her evde deprem çantasının bulunması gerektiğini belirterek, Keşan’da 9 toplanma alanının olduğunu kaydetti.

“Keşan’da 4-5 arkadaşımız arama kurtarma faaliyetlerine katılabilecek düzeyde eğitim aldı”

Arama kurtarma ekiplerinin görevleri hakkında bilgilendirmede bulunarak, sözlerine başlayan Aktan, şunları söyledi: “Ekiplerin görevi; deprem anında ya da deprem dışında yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumda arama kurtarma faaliyetini yürütmektir. Biz çalışmalarımızı AFAD koordinasyonunda yapmamız üzerine bir sistem kuruldu. AFAD organizasyonu yapıyor, arama kurtarma dernekleri gerekli faaliyeti yürütüp yaralıları çıkartıyor ve 112 ekiplerine teslim ediyor. Son yıllarda, böyle bir iş birliği ve görev bölümü oldu. Keşan’da 4-5 arkadaşımız arama kurtarma faaliyetlerine katılabilecek düzeyde eğitim almış durumdalar. Edirne arama kurtarma ekipleri ile Türkiye Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu’yla birlikte eğitim çalışmalarını sürdürüyoruz. Edirne, Gönen, Yalova’da tatbikatlara ve eğitim faaliyetlerine katıldık.”

“Devirilecek eşyalar, duvarlara monte edilmeli”

Cengizhan Aktan sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizin yüzde 92’si deprem bölgesi içerisindedir. Keşan’da Saros Körfezi 1.derece, merkez 2.derece deprem bölgesidir. En önemli şey yapıların sağlam olmasıdır. Çok sayıda bina yıkılıp, iş arama kurtarma faaliyetine kaldığı zaman bunların hepsine müdahale edebilmek ve kazazedeleri kurtarabilmek maalesef mümkün değildir. Bundan ötürü de, bunların olmaması için çalışmak gerekiyor. Yapılar sağlam olmalı ve zemin etüdünün yaptırılıp, binaların buna göre inşa edilmesi gerekiyor. Bina içinde yaşayan insanlar, herhangi bir sarsıntıda üzerlerine devrilebilecek ve zarar verecek eşyaları mümkün olduğunca duvarlara monte etmeleri gerekiyor. Çünkü daha önceki depremlerde binalar yıkılmıyor ama içindeki eşyaların insanların üzerine devrilmesiyle yaralanmalar ve ölümler meydana geliyor. Aileler, deprem öncesi, deprem anı ve sonrasıyla ilgili gerekli bilgileri edinmeleri ve uygulamaları önemlidir.”

“Her evde bir deprem çantası olmalı”

“İnsanlar, evlerinde deprem çantası bulunduruyorlar mı?” şeklindeki soruya cevap veren Aktan şunları söyledi: “Her evde bir deprem çantası olmalı. Ama genelde evlerde deprem çantaları bulunmuyor. Çanta içerisinde düdük, el feneri, su, yiyecek gibi bir takım malzemelerin bulundurulması gerekiyor. Çünkü yardım çantasının içerisinde bulunan malzemelerle ilgili gerekli takip gerektiriyor. Bunların bir zorluğu yok ama ihmalkarlık yapılıyor. Ama her türlü olumsuzluk düşünülerek, evin bir köşesinde deprem çantası hazır tutulmalı.”

“Binalarda en zayıf noktalar merdivenlerdir”

“İnsanlar deprem sırasına ne yapmalı?” şeklindeki soruya cevap veren Cengizhan Aktan sözlerine şöyle devam etti: “Deprem sırasında, bina içerisindeyseniz kaçmaya çalışılmalı. Çünkü binalarda en zayıf noktalar merdivenlerdir. İnsanlar dairesinden kaçmak yerine, içeride kalarak üzerine devrilmeyecek cisimlerin yanında beklemek gerekiyor. Evlerde bazalı yataklar şuanda daha dayanaklı ve onların yanına çöküp, sarsıntının bitmesi beklenmeli. Sarsıntı bittikten sonra bina terk edilip, güvenli bir bölgeye geçilmesi gerekiyor.”

“Keşan’da, 9 toplanma yeri bulunuyor”

“Deprem anında Keşan’da toplanma yerleri nerelerdir?” şeklindeki soruya cevap veren Cengizhan Aktansözlerine şöyle devam etti: “Keşan’da, 9 toplanma yeri bulunuyor. Genellikle tespit edilen noktalar geniş alanlardır. Yeni imar planlarından sonra bu alanlar tespit edildi. Toplanma alanları; Yeni Mahalle Adliye yanında bulunan 4 adet park, Yukarı Zaferi Mahallesi’nde bulunan İmam Hatip Lisesi Bahçesi, Yukarı Zaferi Mahallesi’nde bulunan semt spor alanı ve park alanı ile boş pazar alanı ve park alanı, Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde bulunan stat, Kaymakamlık binası önündeki Atatürk Parkı, Toptancı Hali ve Kamyon Garajı, İspat Camii Mahallesi’nde bulunan Fen İşleri ve İtfaiye Müdürlük binaları bahçeleri, Trakya Üniversitesi civarındaki boş alanlar olarak belirlendi. Şuanda tabelaları yok ama yakın süre içerisinde yönlendirme tabelaları ve toplanma alanlarına tabelaları konulacak. Ayrıca, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında veriler toplanıyor ve elektronik sisteme girilecek. Yakın zaman içerisinde, cep telefonlarıyla toplanma alanları rahatlıkla bulunabilecek.”

“İmar affı nedeniyle bir takım sıkıntılar çıkacağını düşünüyorum”

Aktan sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de çıkartılan imar affı nedeniyle bir takım sıkıntılar çıkacağını düşünüyorum. Çünkü ülkemiz deprem bölgesi içerisindedir. Bazı binalar tekniğe uygu şekilde yapılmadığını görüyoruz. Bu binalarda yaşayan insanlarımızda deprem anında can kayıpları yaşanabilir. İstenmeyen durumların yaşanmaması için bu binaların devletin ilgili birimleri tarafından denetlenmesi yapılmalıdır.”

(Haber: Deniz ÇİL)

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı