Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Keşan Belediye Meclisi’nin 2. oturumu gerçekleştirildi

Keşan Belediye Meclisi’nin 2. oturumu gerçekleştirildi

Keşan Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nın 2. oturumu, dün gerçekleştirildi.

Keşan Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapılan toplantı saat 15.00’da başladı.

Toplantı öncesinde Meclis salonunda yer alan geçmiş belediye başkanları köşesine Mehmet Özcan’ın fotoğrafı asıldı. Meclis üyelerinin eksiksiz katıldığı toplantıda, ilk olarak 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 38. maddesi gereğince sözleşme yapmaya, sulh ve ibraya, teberruatı (bağışları) kabulüne, Belediye hesabına umum medeni akitleri yapmak üzere Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi maddesi ele alındı. Konu hakkında grupların görüşlerini bildirmesinin ardından madde oybirliği ile kabul edildi.  Mecliste daha sonra 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 49. Maddesi gereğince görevlendirilen Belediye Başkan yardımcılarının ücretlerinin belirlenmesi hususu ele alındı. Meclis başkan yardımcılarının Belediye Başkanı’nın maaşının 2/3’ü oranında maaş almalarına oybirliği ile karar verdi. Toplantı, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince Belediye Meclis üyelerine ödenecek olan huzur hakkının görüşülmesi ile sürdü.

Meclis üyelerinin toplantı başına başkan maaşının günlük ücretinin 1/3’ü oranında huzur hakkı alması oybirliği ile kabul edildi. Toplantıda daha sonra belediyenin 2018 yılı faaliyet raporu görüşüldü. Bu maddede, kural gereği Meclis başkanı da olan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, yerini Meclis 1. Başkan Vekili Yüksel Alioğlu’na bıraktı. Faaliyet Raporu Belediye Mali Hizmetler Müdürü Levent Keçimen tarafından özetle okundu. Keçimen, 2017 bütçesinin %78, 2018 bütçesinin de %87 oranında gerçekleştiğini söyledi. Oylamaya sunulan faaliyet raporuna Başkan Helvacıoğlu, AK Parti ve MHP Belediye Meclis üyeleri ret oyu verdi. Rapor, CHP’li üyelerin oyları ile oyçokluğu ile kabul edildi.

Toplantıda son olarak 2018 yılı Denetim Komisyonu raporu görüşüldü. Mali Hizmetler Müdürü Levent Keçimen tarafından paylaşılan rapor oylamaya sunuldu. Başkan Helvacıoğlu, AK Parti ve MHP Belediye Meclis üyeleri ret oyu verdi. Rapor, CHP’li üyelerin oyları ile oyçokluğu ile kabul edildi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından toplantıyı kapatan Başkan Helvacıoğlu, verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti ve alınan kararların Keşan ile bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

TÜMER’E SÖZ VERİLMEDİ…

Bu arada CHP Belediye Meclis Grubu Sözcüsü Ferudun Tümer söz alıp konuşmak istedi. Helvacıoğlu, gündem maddeleri içerisinde dilek ve temenniler bölümü olmaması ve toplantı öncesinde bu yönde bir önerge verilmediği gerekçesiyle Tümer’e söz vermedi ve toplantıyı sonlandırdı.

İŞLEK MECLİSE BAKLAVA İLE GELDİ

Bu arada Keşan Yukarı Zaferiye Mahallesi Muhtarı Nedim İşlek, toplantı sonunda Başkan Mustafa Helvacıoğlu’nun yanına gelerek bir tepsi baklava ikramında bulundu. Baklavayı tüm Keşan merkez mahalle muhtarları olarak belediye meclisine getirdiklerini belirten İşlek, meclise çalışmalarında başarılar dilediklerini ifade etti. Helvacıoğlu da hediye edilen baklava nedeniyle İşlek ve diğer mahalle muhtarlarına teşekkür ettiğini söyledi. Keşan Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantısı, 9 Mayıs 2019 Perşembe günü yapılacak ve saat 15.00’te başlayacak.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı