Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > İpsala’da rekor uyuşturucu

İpsala’da rekor uyuşturucu

🇹🇷🐺❤️ İhlas Haber Ajansı (İHA) – Edirne

Koray Ustabaşı paylaştı: 28 Aralık 2018 Cuma

İpsala’da 1,5 ton Uyuşturucu Yakalandı…

İpsala Sınır Kapısı’nda 1,5 ton esrar yakalandı. Bu gümrüklerde tek seferde ele geçirilen en fazla uyuşturucu miktarı oldu. Yakalanan Uyuşturucunun değeri yaklaşık 40 Milyon TL.

Ticaret Bakanlığı, İpsala Sınır Kapısı’nda 1,5 ton esrar yakalandığını, bunun gümrüklerde tek seferde ele geçirilen en fazla uyuşturucu miktarı olduğunu açıkladı.

Türkiye’ye giriş yapmak üzere yükü soya fasulyesi olduğu beyan edilen tır, İpsala Gümrük Sahasına gitti. Yapılan kontrollerde tırın beyan edildiği gibi soya fasulyesi ile yüklü olduğu tespit edildi ve işlemleri tamamlandı.

Yasal yükle dolu olan tırın işlemlerinin tamamlanmasının ardından aynı firmaya ait, soya fasulyesi yüklü yeni bir tır daha gümrüklü sahaya geldi.

Şoförlüğünü Arnavut uyruklu şahsın yaptığı ikinci tır, Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince yapılan saha çalışması ve istihbari faaliyetler neticesinde X-Ray taramasına sevk edildi. X-Ray taramasında şüpheli yoğunluk farkları görülmesi üzerine fiziki arama yapılmasına karar verildi.

Tek seferde ele geçirilen en yüksek uyuşturucu madde

Narkotik dedektör köpeğinin de dahil olduğu detaylı fiziki aramada, soya fasulyesi çuvallarının arasına gizlenmiş yasal yükle aynı fiziki özelliklere sahip, her biri 10 kilogramlık 152 çuval içerisinde 1 ton 524 kilogram esrar tespit edildi.

Söz konusu yakalama Ticaret Bakanlığınca tek seferde ele geçirilen en yüksek uyuşturucu madde yakalaması olarak kayıtlara geçti. Ele geçirilen esrarın yaklaşık değerinin 40 milyon lira olduğu belirlendi.

3 kişi gözaltına alındı

Tespit üzerine yapılan değerlendirmede, tamamen yasal yükle yüklü ilk aracın öncü araç olarak gönderildiği, ilk aracın işlemlerinin beklemeden sorunsuzca tamamlanması üzerine esrar yüklü ikinci aracın arkadan gönderildiği anlaşıldı.

Savcılık Makamının talimatları uyarınca, uyuşturucu kaçakçılığını gerçekleştiren şebekenin İstanbul ve yurtdışındaki diğer bağlantılarının tespit edilmesi amacıyla kontrollü teslimat kararı alındı. Diğer kolluk birimlerinin de katkısıyla gizlilik kararıyla yürütülen soruşturma Ticaret Bakanlığı Komuta Kontrol Merkezi’nden de takip edildi.

Olayla ilgili olarak yapılan operasyonda tır şoförü ve şebekenin İstanbul’daki elemanları da dahil toplam 3 kişi gözaltına alındı.

Yorum yap