Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Hasan Şen, tanzim satışları değerlendirdi

Hasan Şen, tanzim satışları değerlendirdi

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, gıda fiyatlarındaki aşırı yükselişin önüne geçmek için yapılan tanzim satışları ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, bu uygulamanın tedavi amaçlı olması durumunda etki edeceğini düşünmediğini söyledi.

Şen, sebze-meyve fiyatlarındaki yükselişin başlıca nedenlerinden birinin de, sebze-meyvelerin çoğunlukla yetiştirildiği seracılıkta girdi maliyetleri olduğunu kaydetti. Bu girdi maliyetlerine, artan asgari ücretin de artmasıyla, emek gücünün eklendiğini belirten Hasan Şen“Üretim az olduğu için araz talep dengesinde de farklılaşmalar oluyor. Vatandaşların yaz meyve-sebzelerinin yazın, kış meyve-sebzelerinin ise kışın tüketilmesi, dengelemeyi sağlayabiliyor. Seralarda maliyetli olarak üretilen mevsim dışı ürünler daha pahalı olabiliyor. Mevsimine göre tarlada üretilen ürünlerin maliyetleri asgariye düşer ve dolayısıyla fiyat da otomatik olarak düşer.” dedi.

“Pansuman tedavi olursa etki edeceğini düşünmüyorum”

Sebze meyve fiyatlarında meydana gelen yükselişin önüne geçilebilmek adına başlatılan tanzim satış uygulamasının, devamlı olması durumunda, fiyatların düşmesine etki edebileceğini vurgulayan Şen, “Ancak pansuman tedavi olursa etki edeceğini düşünmüyorum ve kısa bir süre sonra sona erer. Tanzim satış uygulaması, et konusunda da uygulandı ve ne kadar başarılı olunduğu aşikar. Sebze-meyve fiyatlarında ise ne kadar başarılı olacağını yaşayarak göreceğiz. Fakat bu aşının tutacağını tahmin etmiyorum.” diye konuştu.

(Gündem Saros Gazetesi)

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı