Haber Keşan
Haber Keşan > Ekonomi > Göksel Aktaş: “2018’in kötü geçtiğini söyleyebiliriz”

Göksel Aktaş: “2018’in kötü geçtiğini söyleyebiliriz”

Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, 2018 yılının 2. el araç piyasası bakımından genel anlamda durgun geçtiğini söyledi.

“FİYATLAR YÜKSEK OLUNCA İŞLER PEK HAREKETLİ OLMUYOR”
2018 galerici esnafı açısından çok da iyi geçmediğini belirten Aktaş, “2018 yılı bizim açımızdan genel anlamda kötü geçti. Bazı nedenlerden dolayı satışlar azdı. 2018 yılında 2. el araç fiyatları da ciddi anlamda yükseldi. Bunda internet üzerinde yapılan satışlarda yazılan şişirme fiyatlar etkili oldu. Herkes internet üzerindeki fiyatlara bakarak aracına bedel biçiyor. Fiyatlar yükselince satışlar düştü. Bölgedeki vatandaşlarımızın da alım gücü belli. Fiyatlar yüksek olunca işler pek hareketli olmuyor.” dedi.

“VATANDAŞ SIFIR ARACA YÖNELİYOR”
Sıfır araçlardaki kampanyaların 2. el piyasasına direkt olarak etki ettiğini ifade eden Göksel Aktaş, şunları söyledi: “Sıfır kilometre araçlarda yılsonunda ciddi kampanyalar yapıldı. Bu da insanları sıfır kilometre araç almaya yönlendirdi. Siciliniz düzgünse sıfır faizli kredi çıkıyor. Böyle bir kredi seçeneği olunca vatandaş da sıfır araca yöneliyor. Biz de bankalar aracılığı ile kredi seçeneği sunabiliyoruz ama sıfır faiz söz konusu değil. Bankalar kredi verirken her şeyi inceliyor. Vatandaşın kredi çekmesi zor. İkinci el araçlarda 5 yaşa kadar kredi kullanılabiliyor. Aralık ayına geldik ve kampanyalarla birlikte satışlar tamamen düştü.”

“DÖVİZDEKİ ARTIŞ FİYATLARA DOĞRUDAN YANSIDI”
Dolar ve avrodaki hareketliliğin araç piyasasına büyük etkisi olduğunu dile getiren Aktaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Şu an insanların çoğu Avrupa arabalara biniyor. Böyle olunca Dolar ve Euro’daki hareket otomobil piyasasını da etkiliyor. Dövizdeki artış fiyatlara doğrudan yansıdı. Bildiğimiz gibi 2018’de döviz anlamsız bir şekilde çok fazla yükseldi. Bu durum vatandaşın cebine yansıdı. Avrupa araçların fiyatlarını yükseltti. Öte yandan bölgemiz çiftçilikle geçimini sağlıyor. Çiftçimiz çok borçlu. Mahsulünü satıp bankaya olan borcunu ödedi. Çeltik üreticisi ise fiyatların düşüklüğünden şikayetçi. Tüm bunları bir araya getirince galerici esnafı açısından 2018’in kötü geçtiğini söyleyebiliriz.”

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı