Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Erikli’de seyyar satıcıların konaklama yerine köy halkından tepki

Erikli’de seyyar satıcıların konaklama yerine köy halkından tepki

Yaz sezonunda Erikli Sahili’nde kalan seyyar satıcıların konaklaması için seçilen yer, tartışma konusu oldu.

Mecidiye ile Erikli sahilleri arasındaki yol kenarına kurdukları çadırlarda kalan seyyar satıcılara, yapılan son değerlendirmelerin ardından konaklamaları için arıtma tesisinin arka bölümündeki alan gösterilmişti.

Dün Keşan Kaymakamlığı’na gelen Erikli köyündeki vatandaşlar, seyyar satıcılara gösterilen alanın köy merası olduğunu söyledi ve etrafındaki tarlalardaki ekinde doğabilecek herhangi bir zararda muhatabın kim olacağını sordu.

Geçtiğimiz haftalarda, Keşan Kaymakamı Nuri Özder ile Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve beraberindeki bazı yetkililer, Erikli Sahili’ne giderek, yaz sezonu öncesinde yapılabilecek düzenlemeler ile ilgili incelemelerde bulunmuştu.

Değerlendirmelerin ardından, vatandaşların sabit bir yerde ikamet etmeleri kararı alınmış, karar verilen alan ise arıtma tesisin arka bölümü olarak ifade edilmişti.

Erikli köyü Muhtarı Ercan Yıldız ve köylüler, alınan bu karardan duydukları rahatsızlığı, bugün Keşan Kaymakamı Nuri Özder’e iletti.

Kaymakam Özder, saat 10.00 sıralarında Keşan Kaymakamlığına gelen köylüleri kabul ederek, dertlerini dinledi.

“GÖZ GÖRE GÖRE TEKRARLANMASINA İZİN VEREMEYEİZ”

Yaklaşık yarım saat süren ve basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından Erikli köyü Muhtarı Ercan Yıldız, basın mensuplarına şu açıklamada bulundu: “Erikli’de seyyar esnafımızın yerleştirilmek istenildiği yeri uygun bulmuyoruz.” diyen Yıldız, “Burası köy merasıdır. Daha önce de denendi. Çevreye verilen zararı biliyoruz. Vatandaşın mülkü zarar gördü. Buğdaylarımız zarar gördü. Bugüne kadar çok meramızı kaybettik. Artık göz göre göre aynı olumsuzlukların tekrarlanmasına izin veremeyiz. Alana dolgu yapılacağı söyleniyor. O alana dolgu yapıldıktan sonra artık yerleşim kaldırılsa bile orada bir ot yeşermez. Yine aynı olumsuzlukların tekrarlanmasını istemediğimiz için Sayın Kaymakamımız ile görüştük ve bize alternatif bir çözüm bulunacağına dair söz verdi.”

“BİZE HERHANGİ BİR GARANTİ DE VERİLMİYOR”

Köy sakinleri ise rahatsızlıklarını şöyle dile getirdi: “Meralarımızın daha fazla kullanılamaz hale gelmesini istemiyoruz. Kaymakamımızdan, ‘Valimiz yurt dışından döndüğünde kendisiyle tekrar görüşeceğiz ve alternatif bir yol bulacağız.’ şeklinde bir söz aldık. Köy halkı olarak bu durumun gerçekleşmesini istemiyoruz. Yeterince meramızı kaybettik. Doğabilecek zarara karşı bize herhangi bir garanti verilmiyor. Her yer buğday tarlası. Allah korusun orada bir yangın çıksa, malımıza zarar gelse bunun zararını kim karşılayacak. Bize böyle bir söz de garanti de verilmiyor. Bize o zaman zarar ziyan karşılanacağına dair bir söz verilsin. Bir yıl boyunca tarlamızın gözüne bakıyoruz. Böyle bir riski kabul etmiyoruz. Yetkililerden başka bir çözüm yolu bulmalarını rica ediyoruz.”

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı