Haber Keşan
Haber Keşan > Siyaset > Erdal Aydemir: “Asgari ücretli, vergi yükü altında inim inim inliyor”

Erdal Aydemir: “Asgari ücretli, vergi yükü altında inim inim inliyor”

EMEP (Emek Partisi) Keşan İlçe Başkanı Erdal Aydemir, asgari ücrete herkesin insanca bir yaşam sürdürülebileceği bir zammın yapılması gerektiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRETLİNİN VERGİ DIŞI BIRAKILMASINI İSTİYORUZ”
Asgari ücret görüşmelerinin 7 milyona yakın emekçiyi ilgilendirdiğini belirten Aydemir, “Temel tüketim ürünleri ve hizmetlere gelen zamlar karşısında asgari ücret adeta kuşa dönmüş durumdadır. Yaşam koşulları ağırlaşan, zamlar nedeniyle beli bükülen emekçilerin kayıplarının karşılanmasını isteyen sendikalar, hükümete eylül ayında asgari ücretin 2 bin liraya çıkarılması çağrısı yaptı. Sendikaların talebi aralık ayındaki görüşmelerde artışın 2 bin lira üzerinden yapılmasıydı. Hükümet hep yaptığı gibi milyonlarca işçinin bu talebini görmezden geldi. Milletvekillerinin ve Cumhurbaşkanın maaşlarına zam yapılırken, asgari ücretliye yapılacak zam halen belirsizliğini sürdürüyor. Bizim isteğimiz, herkesin insanca bir yaşam sürdürebileceği bir zam oranıdır. Ayrıca, asgari ücretlinin vergi dışı bırakılmasını istiyoruz.” dedi.

“RAKAMLAR ORTADADIR”
Erdal Aydemir, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Bugün asgari ücret, net bin 603 liradır. Türk-İş’in kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı bin 943 liradır. Rakamlar ortadadır. Asgari ücretli ne yazık ki açlık sınırının altında bir yaşam sürmeye mahkûm ediliyor.”

“ASGARİ ÜCRETLİ EK İŞLER YAPMAK ZORUNDA KALIYOR
TÜİK verilerine göre; 1 yıl içerisinde birçok tüketim maddesinde enflasyonun % 25’i geçtiğini ifade eden Aydemir, “Son 1 yılda yumurtanın fiyatı % 62,22 arttı. Ayrıca, sofralarımızdan eksik etmediğimiz patates ve soğanda son 1 yılda % 37 zamlandı. Meyve fiyatları da %33 oranında bir artış gösterdi. Bebeği olan bir asgari ücretlinin durumu diğerlerinden daha kötü durumdadır. Çünkü bebek maması, bebek bezine ve diğer giderlere zamlar geldi. Son 1 yılda bebek bezi % 38, bebek maması % 70 oranında zamlandı. Bu zamlarla birlikte bebeği olan bir asgari ücretli uyku uyuyamaz duruma geldi. Bir asgari ücretlinin bu zamlar karşısında evini geçindirmesi mümkün değildir. Bundan ötürü de, birçok asgari ücretli ek işler yapmak zorunda kalıyor. Birçoğu da 17-18 saat çalışmak zorunda kaldığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“İNSANCA BİR YAŞAM İÇİN ASGARİ ÜCRET VERGİDEN MUAF TUTULMALI”
Erdal Aydemir, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Asgari ücretli, vergi yükü altında inim inim inliyor. Yılbaşında %15 kesilen vergi miktarı ekim ayında % 20’ler seviyesine çıkıyor. Temel ihtiyaçlar için yapılan harcamalardan alınan dolaylı vergiler de cabası. İnsanca bir yaşam için asgari ücret vergiden muaf tutulmalı.”

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı