Haber Keşan
Haber Keşan > Ekonomi > Enez’in ekonomik sorunları masaya yatırıldı

Enez’in ekonomik sorunları masaya yatırıldı

Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği’nin “Enez’e Değer Katacak Etkinlikler” adı altında düzenlediği toplantılarının dördüncüsü, 16 Aralık 2016 Pazar günü gerçekleştirildi.

KTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ve Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı toplantının konusu “Enez’in ve Bölgemizin Ekonomik Sorunları, Potansiyeli ve Alternatif Kalkınma Modelleri” oldu.
Toplantıda Dernek Başkanı İsmet Esengin’in açış konuşmasının ardından, Enez Kaymakamı Elif Canan da konuklara “Hoşgeldiniz” dedi.

Kaymakam Canan “Enez’den her kesimden insanın sabahın bu vaktinde bir araya gelerek Enez’in sorunlarını tartışıyor olmasından çok mutluyum.” diye konuştu.

Kaymakam Elif Canan ayrıca “Sezonun 3 ayla kısıtlı olmasının aşılabilmesi ve turizmin 12 aya yayılabilmesi için alternatifler tartışılmalı.” diyerek bazı örnekler verdi.
Daha sonra konuşan ve Enez’in gidilecek son nokta olması nedeniyle buraya ancak merak edenlerin ya da tesadüfen duyanların geldiğini o nedenle tanıtıma çok önem vermek gerektiğini ifade eden Belediye Başkanı Abdullah Bostancı da Enez’de tarım ve hayvancılığın da önemli olduğunu, bu konuda da çeşitli alternatiflerin düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

İSMAİL ŞAPÇI…
KTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı yaptığı sunumla bölgenin genel ekonomik yapısını rakamsal tablolarla ortaya koydu.

Şapçı, Enez’in bölge için önemini çeşitli örneklerle vurguladı.
Enez’in ekonomik yapısında tarımın %70 payı olduğunu kaydeden İsmail Şapçı, hizmet sektörünün, özellikle turizmin payının arzulanan seviyenin çok uzağında olduğuna işaret etti.
Gerek Keşan’da kurulacak Gıda OSB’nin, gerek 1/25000 master planının, gerekse tarım ve turizm sektöründe yapılacak nitelikli yatırım ve uygulamaların katkısı ile bölgenin yetişmiş işgücünün de katılımı ile sağlıklı bir kalkınma modeli uygulanabileceğini tablolar ve grafiklerle anlatan Şapçı, “Keşan TSO olarak Enez’in her sorununa destek olamadığımızı biliyoruz. Ancak sabahın bu saatinde burada toplanan insanları görünce önümüzdeki günler için çok umutlandım. Enezlilerle birlikte pek çok şeyi başarabileceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.
Şapçı daha sonra soruları yanıtladı ve önerileri dinledi.
Toplantının sonunda Enez Kaymakam Elif Canan, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı’ya Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği’nin plaketini vererek teşekkür etti.

İSMET ESENGİN…
Dernek Başkanı İsmet Esengin de toplantıya, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda Enez sevdalısının katıldığını ve konuşmaların ufuk açıcı olduğuna dikkat çekerek, “Konuşulanları uygulamak ve yaşama geçirmek için kitle örgütleri olarak bir çalışma grubu oluşturulmasının gerektiğine inanıyoruz. Keşan TSO hem yöremiz hem de Enez için çok önemli ve deneyimli bir kurum. Enez’e yapacağı katkı ve önderlikle sürdürülebilir pek çok ekonomik modeli uygulamamız mümkün olacaktır. Toplantı ile ilgili bir sonuç bildirisini yakında kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.
Esengin ayrıca Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği’nin 2019 yılında da Enez’e Değer Katacak Etkinliklere devam edeceğini ve Ocak 2019 yılında “Enez’de eğitim sorunlarını” işleyeceklerini belirtti.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı