Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Emniyetten kış lastiği uyarısı

Emniyetten kış lastiği uyarısı

Edirne Emniyet Müdürlüğü ticari araç sürücülerini, 1 Aralık- 31 Mart tarihleri arasında kış lastiği kullanımı konusunda uyardı. Kış lastiği kullanmayan araç sürücülerine 625 TL trafik idari para cezası uygulanacağı bildirildi.

Edirne Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “08/11/2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Araçların Yüklenmesine ilişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğin 6. maddesinin 1. fıkrasının (j) bendi ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara 01 Aralık-01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiş, hükmün uygulanmasına ilişkin esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Genelge 2012/KDGM-07 Denetim sayılı genelgesi ile bildirilmiştir” hatırlatmasında bulunuldu
Bakanlık genelgesi ile şehirlerarası yollarda kış lastiği uygulamasının usul ve esaslarını belirleme yetkisini Bakanlığa, şehir içinde uygulanması hususlarını düzenleme yetkisini ise belirtilen tarihlere bağlı kalınması şartıyla yerel sıcaklıklar dikkate alınarak Valiliklere bırakıldığı belirtilen açıklamada şunlara dikkat çekildi: Bu kapsamda Ol Aralık-01 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımacılığı yapan araçlara kış lastiği (üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 °C’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür.) kullanmaları zorunluluğu getirilmiştir. Edirne 11 Merkezi ve ilçelerinde mevzuat hükümlerince ticari amaçla yolcu ve eşya taşımacılığı yapan araçlar ile yerleşim yerleri içinde seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, kamyonet türü araçlar ve ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan otomobillerde 01 Aralık 2018 — 31 Mart 2019 tarihleri arası kış lastiği kullanımı zorunluluğu getirilmiştir. Bu zorunluluğa uymayanlara 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/A maddesi hükümleri doğrultusunda 2018 yılı için “625 TL. Trafik idari Para Cezası”düzenlenecek.

1 Yorum

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı