Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Dünyanın en büyük batığı olacak…

Dünyanın en büyük batığı olacak…

Edirne Saros Turizm Altyapı Birliği tarafından Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında hibe desteği ile gerçekleştirilecek ve dünyanın en büyük Uçak Batığı Projesi olacak “Hayal Ettik Gerçek Oldu, Deniz Kızı Saros Körfezi’ne Kondu” adlı projede kullanılacak Airbus 330 Uçağı, dün İbrice Balıkçı Barınağı’na getirildi.

10 Mart 2019 Pazar günü, 04.00 Antalya Havalimanı’ndan yüklenerek yola çıkan 6 TIR, dün sabah saatlerinde İbrice Balıkçı Barınağı’na getirildi. Gelen uçak parçalarını taşıyan TIR’ların İbrice Balıkçı Barınağı’na indirilmesi ile ilgili çalışmaya ESTAB Başkanı ve Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, TANAP-SEIP İzleme Uzmanı Mutlu Erdem ve TANAP Sosyal Yatırım Uzmanı Mehtap Tanrıverdi katıldı.

ERDEM: “100 GÜN İÇERİSİNDE MONTAJLANACAK”

Burada konuşan Mutlu Erdem, uçağın 10 Mart 2019 Pazar günü Antalya’dan yola çıktığını belirterek “Uçağımız burada 100 gün içerisinde montajlanacak. Daha sonra İbrice Balıkçı Barınağı açıklarında batırılacaktır. Bu proje Yapay Resif Projesi’ne, dalgıç turizmine ve kaçak balıkçılığa engel olmak için katkı vermek amaçlıdır. ESTAB tarafından 2009 yılında başlatılan Yapay Resif Projesi’nin son etabı olan Uçak Batığı projesi TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları tarafından desteklenmeye uygun bulundu. Bu arada sözleşmesinin imzalanması ve proje aşaması başlatıldı. Proje kapsamında TANAP tarafından projeye % 95 hibe oranında bir hibe desteği sağlanmıştır. Uçak 480 kişilik bir uçaktır.” dedi.

ÖZCAN: “MAALESEF KAÇAK TROL BALIK

AVCILIĞINI DİSİPLİNİZE EDEMEDİK”

Erdem’in ardından konuşan Özcan da şunları söyledi: “2009 yılında Saros Körfezi’nin içerisine yapay resif projesi yapmaya niyet ettik. Bu proje nasıl yapılır araştırmalarına giriştik. İnsanların ve bölgeyi sevenlerin bir sıkıntıları vardı. Maalesef kaçak trol balık avcılığını disiplinize edemedik. Ana fikir oradan çıktı. Öyle bir proje yapalım ki hem yerel balıkçılığa katkıda bulunalım hem de kaçak avlanmayı olabildiği kadar önleyelim. Hem de bir su altı görselliği yaratalım dedik. Adını da Saros Yapay Resif Projesi koyduk. 2009 yılında Ege Üniversitesi’nden Su Ürünleri Bölüm Başkanı Profesör Doktor Altan Lök’ü Keşan’a davet ettik. Kendisi bölgede incelemeler yaptı. Aynı yıl bahar sonuna doğru projemizi bakanlığa teslim ettik. Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı projemizi onayladı. Biz Edirne Saros Turizm Altyapı Birliği olarak bu projemizi yapmaya başladık. Kadıköy Su Altı Sporları Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Savaş Yapman bize yaklaşık 7 yıl süre ile ücretsiz danışmanlık yaptı. Dört aşamalı bir proje idi bu. İlk etapta bir küp düşünün her biri 700 kilogram ağırlığında 600 adet küpü İbrice Limanı açıklarına bıraktık.

İkinci etapta Çanakkale Savaşları’nın görselliğini Saros Körfezi’nin derinliklerine taşımak istedik. Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı coğrafyaya çok yakınız karşımız Gelibolu yarım adası. Seyit Onbaşı’nın heykelini topunu, Osmanlı askerlerinin ve Anzak askerlerinin heykellerini yaptık ve bunları da Saros Körfezi’ne bıraktık. 3. Etabı da Gemi batığı idi. Gemiyi de 1 Eylül 2014 tarihinde belirlenen koordinata batırdık.

Projenin en son ve 4.etabı da Uçak batığı olacak. 2017 Mayıs ayında TANAP imdadımıza yetişti. TANAP Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin geçtiği güzergâh içerisinde sosyal ve çevresel sorumluluk bazında kişisel bazda 200 bin TL, kurumsal bazda da 1.5 milyon TL’ye kadar hibe projelere destek verileceği açıklandı. Biz de 2017 Ağustos ayında bu projemizi sunduk. 13 Ağustos 2018 tarihinde projemiz kabul edilerek sözleşmemizi imzaladık. İlk aşamada 670 bin TL olarak bu destek çıktı. Ama sonra döviz kuru artınca bu projenin maliyeti neredeyse iki katına çıktı ve biz de bütçe artırımı talebinde bulunduk. Bize şu anda 1 milyon 235 bin TL hibe çıktı. Bu uçak bana göre Airbus 330 tipi, Türkiye de ve dünyada batırılacak olan en büyük uçak batığı olacak. Buradaki hedefimiz su altı görselliği, Saros Körfezi canlı türü çok fazla olan bir bölgedir. Ama bunun da korunması gerekir. Ben ESTAB Başkanı olarak TANAP yetkililerine çok teşekkür ederim. Bu projenin son etabı bugüne kadar getirdiğimiz bu projemiz uçağın batırılması ile sona erecek.”

Konuşmaların ardından, 6 TIR ve 90 ton ağırlığındaki uçak gemileri İbrice Balıkçı Barınağı’na indirilmeye başlandı.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı