Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Devletten genç esnafa, vergi ve Bağkur desteği…

Devletten genç esnafa, vergi ve Bağkur desteği…

Kendi işini kurmak isteyen gençlere, vergi ve Bağkurdan muaflıklar getiriliyor.

Buna göre 18-29 yaşları arasındaki bağ-kur ve sigortalı olmayıp, 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren kendi işini fiilen kuran vergi kaydı ve diğer tüm prosedürlerini tamamlayan esnafların, 1 yıl primini SGK ödüyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, “Devletimiz genç esnaf kardeşimiz faaliyete başladığı günden itibaren 3 yıl boyunca yıllık kazançları 75 bin liraya kadar olan kısmı vergiden muaf tutuluyor.

Devletimizin sadece memura değil esnaf ve sanatkârlarımıza da ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Devletimiz böylece 18-29 yaşları arasındaki gençlerimize esnaflığı özendirmek teşvik etmek için Bağ-kur ve Vergiden muaflıklar getiriyor. Bu teşviklerle yeni genç esnafın artmasını umuyoruz.” dedi.

“BAĞKUR VE SGK PRİMLERİNİN %50’SİNİ DEVLETİMİZ KARŞILAMALI!”

Bağ-kur ile sigorta primlerinin yüksek olmasından ötürü esnafın bu konudaki ödemelerini düzenli yapamadığını kaydeden Çakmak, “Esnaflar olarak sık sık dile getiriyoruz. Bağ-kur ve sigorta primlerinin yarısını devletimiz karşılamış olursa ülkemizde işsizlik tamamen sona erecektir.

Ayrıca devletimiz, 3 yılda bir SGK primleri için yapılandırma adı altında taksitlendirme ve af çıkarmaktan kurtulacaktır.

Esnaflarımız sigorta primlerinin yüksek olmasından ötürü işletmelerinde hanım ve çocukları ile birlikte ailece çalışmak zorunda kalıyor. Devletimiz SGK primlerinin %50’sini karşılamalıdır.”

ESNAFA, YUNANCA KURS…

Esnafın, yurt dışından gelen müşteriler ile daha sağlıklı diyalog kurabilmeleri için kurs verileceği ifade edildi.

Hüseyin Çakmak, Keşan’da bulunan esnaf odaları başkanlarının bu konuda Edirne Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile görüşmede bulunduğu ve Keşanlı esnafa Yunanca Pratik dil Eğitimi Kursu vermeyi düşündüklerini söyledi.

Çakmak, “Sayın Rektörümüz Keşan’da Yabancı dil kursu için biz esnaflarımıza yardımcı olacağını müjdeledi.

Yunanca yabancı dil kursuna katılacak esnaflarımız üye oldukları odalarımıza başvurup kayıtlarını yaptırmalıdır.

Esnaflarımızın yunanca pratik dil kurslarına ilgi göstermelerini ve kurslara katılmalarını bekliyoruz.

Haydi esnaflarımız Yunanca dil kurslarına kayıtlarınızı yaptırınız.” şeklinde konuştu.

ESNAF ODA BAŞKANLARI VE YÖNETİMLERİ YEREL YÖNETİMLERE ADAY OLABİLİRLER!

Son yıllarda çıkan seçim kanunu gereği 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârları kanununa göre seçilmiş oda başkanı ve oda yönetim kurulu üyeleri yerel yönetimlerde belediye başkanlığına, belediye meclisine ve il genel meclisine aday olabilmesi için seçildiği oda başkanlığından veya yönetiminden istifa etmek zorundaydı.

Aday olan oda başkanı veya yönetim kurulu üyesi girdiği seçimi kazanmasa da tekrar görevine geri dönemiyordu.

Düzenlenen yeni seçim kanununa göre yerel yönetimlere aday olan esnaf odaları başkanları ve yöneticileri, talip olduğu göreve seçilmediği taktirde devlet memurları gibi tekrar esnaf odasındaki görevine dönebileceği vurgulandı.

 

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı