Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Demirkan’dan “Kar tanesi” uyarısı

Demirkan’dan “Kar tanesi” uyarısı

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, zorunlu kış lastiği uygulamasına uymayan araç sürücülerine 625 lira idari para cezası kesildiğini söyledi.

“M+S VEYA KAR TANESİ İŞARETİNİN BULUNMASI GEREKİYOR”

Kış lastiğinin yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda zorunlu olduğunu belirten Demirkan, “Kar yağmasa da oluşan don ya da havaların soğuması ile mevsim lastiklerinin yere tutunmasında ki performans düşüklüğü fren mesafesini uzatmaktadır. Minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ‘M+S’ veya ‘kar tanesi’ işaretinin bulunması gerekiyor. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer. Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur.” dedi.

“SIRT DESENİNİN KIŞ LASTİĞİNE UYGUN OLMASI ZORUNLUDUR”

Kış lastiği derinlikleri hakkında bilgi veren Mahmut Demirkan, şunları söyledi: “Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği derinliği 1,6 milimetreden az olamaz. Kış lastiklerinin yanaklarında, (M+S) veya kar tanesi veya her iki işarette bulunur. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.”

Mahmut Demirkan, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Uygulamaya uymayan aracın işletenine 625 lira idari para cezası verilir ve lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yere gitmelerine izin verilir.”

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap