Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > CHP’den işten çıkarmalarla ilgili Helvacıoğlu’na tepki

CHP’den işten çıkarmalarla ilgili Helvacıoğlu’na tepki

CHP Keşan İlçe Yönetimi dün düzenlendiği basın toplantısı ile Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun eleştirilerine cevap verdi.

Eski Adliye Binası’nda bulunan CHP Keşan İlçe Lokali’nde saat 14.00’de başlayan toplantıya, İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, Belediye Meclisi üyeleri İbrahim Dinç, Ferruh TümerYüksel Alioğlu, Alaattin ÖztürkSüleyman Yüksel Paçaman, Gençlik Kolları Başkanı Emre Şevik ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Basın açıklamasında konuşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, sözlerine Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nun bugüne kadar yaptığı açıklamaların bir türlü netliğe kavuşmadığını kaydederek başladı. Helvacıoğlu’nun göreve geldiğinin ertesi günü belediyenin mali tablosunun vehametinden söz ederek, “açıklayacağım, tüm Keşan halkı bilsin” dediğini hatırlatan Yıldız, “Tablonun çok da vahim olmadığını görmüş olmalı ki, bunu halkla paylaşamadı. Zaten personelin alacağının olmaması da bunun kanıtıdır. Çok da uzağa gitmeye gerek yok. Beyendik’te devraldığımız belediyede 15 milyonu aşan borç var ve yatırım olarak karşılığı yok. Nüfusu 4 bin 500 Enez’de 60 milyon borç var. Personel çıkarmamak için mücadele ediliyor. Sadece daha verimli nasıl çalıştırabilirimin mücadelesini verdiği için yer değiştirmelerden dolayı belediye başkanımıza “mobbing davası” açılıyor” dedi.

SEÇİM ÇALIŞMALARINDA PERSONELE DOKUNMAYACAĞIM DEDİN

Konuşmasına kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyleyerek devam eden Yıldız, şunları söyledi: “Kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği bir diğer konu da 13 Mayıs’da iş akdi feshedilen 7 kişi, Halk Ekmek Şirketi’nde çalışan son olarak işe alınanlar değil. Bu kişiler personel Ltd. Şti’nde 3 ile 8 yıllık çalışanlar. İçlerinde emekliliğine 2 yıl kalan var. 1 kişi de sözleşmeli memurdur ve sendikalıdırlar. Geçtiğimiz perşembe sözleşmeleri imzalanıp, bunun sevincini bile yaşayamadan işlerinden olmuşlardır. Belediye başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu, seçim çalışmaları süresince defalarca personele dokunmayacağını söylemiş, üstüne bir de 5 bin istihdam sözü vermiştir. Keşan halkı sizden bir an önce projelerinizi hayata geçirmenizi bekliyor. Vaad ettiğiniz gibi iktidarın gücünü kullanarak ilçemizi mali anlamda rahatlatmanızı iple çekiyor. Halk sizden istihdamla, üretimle ilgili müjdeler bekliyor, işten çıkarmalarla değil.

KADROLARDA ŞİŞİRME SÖZ KONUSU DEĞİL

Yıldız, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sayın Helvacıoğlu’na şunu hatırlatmak isteriz. Yönettiğiniz bir özel şirket değil. Kamu hizmeti veren bir kurumun başındasınız. Kâr-zarar hesabından ziyade, kamu yararını, huzurunu ve barışını baz almak zorundasınız. Bunun yanında elbette sorumlu olduğunuz 552 personelin de yükü omuzlarınızda. Fedakarca emek veren personeli istediğiniz gibi işten atıp, ekmeğiyle oynayabileceğiniz kişiler olarak görmek, hem hukuka hem de vicdana aykırıdır. İş akitlerinin feshinde gerekçe olarak personel giderlerinin oranı gösterilmiştir. Sürekli farklı rakamlarla %50-55-58 olarak açıklanan rakamın doğrusunu da biz söyleyelim. %48. Bu da zaten yasa çıktığında mevcut personelin yansıması bu şekilde olmuştur. Kadrolarda bir şişirilme söz konusu değildir. Ülkemizde birçok belediye de bu durumdadır. %40’ın altına düşmeden yeni personel alımı da gerçekleşemez. Ancak 2 gün önce 3 kişinin işe alındığını da duymuş bulunuyoruz.

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı