Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > CHP’den, Başkan Helvacıoğlu’na tepki

CHP’den, Başkan Helvacıoğlu’na tepki

Keşan Belediyesi Meclisi’nin CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)’li üyeleri, dün parti merkezinde yaptıkları basın toplantısında, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na eleştirilerde bulundu.

Keşan Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısının 2. oturumunun ardından, CHP Keşan İlçe Başkanlığında yapılan ve saat 16.00 sıralarında başlayan toplantıya, CHP’li meclis üyeleri katıldı. Basın toplantısında konuşan CHP Grup Sözcüsü Ferudun Tümer, toplantıda Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendilerinin söz alma isteğini reddetmesini eleştirdi. Tümer, Meclis’te yapmaları gereken açıklamayı Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun engellediğini iddia etti.

“BAŞKANIN İDARE TARZINI BUGÜN KEŞAN GÖRDÜ”

Tümer, “Başkan, yapmamız gereken konuşmaya izin vermeyerek, yetkisini kullanarak hızlı bir şeklide yangından mal kaçırır gibi meclisi kapattı. Hatta denetleme heyeti ile ilgili konuşma yapacakken heyecanlanıp arkadan müdahale etti; usule aykırıdır. 5 yıl var; öğrenecekler.” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANLIĞI MAKAMI, AĞLAMA YERİ DEĞİLDİR”

Sözlerinin devamında Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun basın mensuplarına yaptığı açıklamalarına da değinen Ferudun Tümer, şunları ifade etti: Mustafa Başkan’ın dün basına yaptığı Belediye Meclis üyeleri ile ilgili açıklamayla ‘Bizlerin belediye çalışmalarına köstek olacağımızı’ ima ederek niyet okumuştur. ‘Kanuni ama etik değil’ demiştir. Etik kelimesinin sözlük anlamı ahlaki, ahlak ile ilgilidir. Hiçbir meclis üyeleri ile ilgili bu konuda söz söyleme yetkisine sahip değildir. Başkanın idare tarzını bugün Keşan gördü, biraz geriye gidecek olursak 15 yıl Keşan Ticaret ve Sanayi Odası yöneticiliği yaptığı dönemlerde de Keşan kamuoyu canlı yaşadı bu durumu. Sarı ve kırmızı listeler ile Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçime girdiler. 15-16 meclis aritmetiği ortaya çıktı. Şu andaki Keşan Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde bir tane kırmızı listeden ve Meclis’te temsil edilen 15 kişiden hiç kimse yoktur. Burası bir ticaret odasıdır, insanların ticareti ile ilgilidir. Bizler birer siyasi partiyiz. Ankara’da mecliste kanun gereği çoğunluklar nasıl kullanılıyorsa biz de bunu kullandık. Ama başkan geldiği günden beri, sürekli ağlama modunda. Belediye Başkanlığı makamı ‘ağlama yeri değildir’ bunu herkes bilsin. Belediye Başkanlığı makamı hizmet yeridir, bizler hizmet bekliyoruz.” dedi.

“BUGÜN İYİ NİYET GÖSTERİMİZİ DE YAPTIK”

Millet İttifakı çatısı altındaki meclis üyeleri olarak Keşan’a hizmet etmek için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Tümer, “Bugün iyi niyet gösterimizi de yaptık. Belediye Başkan yardımcılığı maaşı kanunen Belediye Meclisi’nin yetkisinde olan bir belirleme tarzıdır. Hep diyorlar bizler geldiğimizde iktisat tedbirleri yapacağız, kendilerine bıraktık. Bunun limitini belirlediler. Biz bir öneride bulunmadık, bu iyi niyet göstergesidir. Sayın Başkanımızın dediği gibi ‘etik değil’ değil, ‘centilmence’ o gün ‘centilmen değil’ deselerdi kabul edebilirdik ama etik değil demesi hiç hoş olmadı. 5 yıl birlikte Keşan’ı yöneteceğiz. Keşan halkı Mustafa Helvacıoğlu’na yürütme, Millet İttifakı grubuna da denetleme yetkisi vermiştir. Daha bugün 5 meclis üyemiz belediyeye gidip komisyon çalışmalarına başlamıştır. Verimli olmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.

“CHP VE İYİ PARTİ BÜYÜK AİLELERDİR”

Mecliste yaşanan başka bir olaya da değinen Tümer, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Meclis toplantısı sonunda bazı Belediye Meclis üyesi arkadaşlarımıza hakarette bulunulmuştur. Bu süreci bu şekilde yönetemeyiz. Bundan sonraki meclis toplantılarında bu tavır içerisinde olunursa herkes zahmet çekecektir. Bizler Keşan için elimizden geleni yapmak için gayret gösteriyoruz. Bu 5 yıl boyunca 54 meclis toplantısında da bunu sergileyeceğiz. Hiç kimseye hakaret etmeyeceğiz, ahlaksız demeyeceğiz, hiç kimsenin gururu ile oynamayacağız. CHP ve İYİ Parti büyük ailelerdir, bunların mensuplarına hiç kimse bu tarz sözlerde bulunamaz.”

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı