Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Beyhan Nanta, Keşan Belediyesi’ni eleştirdi

Beyhan Nanta, Keşan Belediyesi’ni eleştirdi

AK Parti Keşan Belediye Meclis Üyesi aday adayı ve Çevre Mühendisi Beyhan Nanta, plastik poşetlerin ücretli olması ve Keşan Belediyesi’nin çevresel anlamda yaptığı yatırımları değerlendirdi.

“ÜLKEMİZDE PLASTİK POŞET KULLANIMI YILLIK YAKLAŞIK 30 MİLYAR-35 MİLYAR ADETTİR”

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik alışveriş poşetlerinin en az 25 kuruştan satılmaya başlandığını hatırlatan Nanta, “Çevre kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunda yer alan bu düzenlemenin amacı doğada yok olması onlarca yıl süren geri dönüşüme kazandırılması üretiminden daha pahalı olan plastik poşetlerin kullanımını azaltarak çevremize, doğamıza, sağlığımıza ve ekonomimize fayda sağlamaktır. Ülkemizde plastik poşet kullanımı yıllık yaklaşık 30 milyar-35 milyar adettir. Bir kişi yılda ortalama 440 adet plastik poşet kullanmaktadır. Plastik poşetlerin yapıları gereği sadece %1’i geri dönüştürülebilmekte ve 1 adet plastik poşetin geri dönüşümü ise yeni 1 adet plastik poşet üretmekten daha pahalıya mal olmaktadır. Yapılan bu düzenlemede, plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacaktır.” dedi.

“ÇEVRE GEÇMİŞTEN BİZE MİRAS DEĞİL GELECEĞİMİZİN EMANETİDİR”

Mevzuat hakkında bilgi beren Beyhan Nanta, şunları söyledi: “Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan 500×350 milimetreden küçük poşetler kapsam dışında bırakılmıştır. Ayrıca, tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı balık vb. hayvan satışındaki ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ve gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetler ile uzaktan satışlar dahil alanlarda poşet kullanımları ücretsiz olacaktır. Vatandaşlar olarak, bizler de plastik poşetlere alternatif olarak dayanıklı torbalar (file, kumaş vb.) kullanarak çevreye daha duyarlı olabiliriz. Unutmayalım ki çevre geçmişten bize miras değil geleceğimizin emanetidir.”

“OTOMATİK YERALTI ÇÖP KONTEYNERİ SİSTEMİNİ ÖNERMİŞTİK”

Keşan Belediyesi’nin katı atık toplama sistemi hakkında, 24 Mayıs 2016 tarihinde eleştiriler ve önerilerde bulunduklarını ifade eden Nanta, Dolup taşan çöp konteynırları görüntü kirliliği yarattığı gibi uçuşan kâğıt ve plastikler görülmekte, koku problemi oluştuğunu söylemiştik. Keşan Belediyesi acilen klasik çöp toplama sisteminden otomatik yeraltı çöp konteyneri sistemini önermiştik. Yine katı atıkların ayrıştırarak toplanmasını ve geri dönüşüm, bertaraf sisteminin derhal oluşturulmasının gerekliliğini açıklamıştık. Özellikle trafik ve nüfus yoğunluğunun fazla olduğu caddelerde yeraltı çöp konteynırı uygulaması ile beraber hem çöp toplama saatlerinde meydana gelen trafik yoğunluğu ortadan kalkacak hem de çöplerin oluşturmuş olduğu görüntü ve çevre kirliliği ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca, yerin altında geniş bir ortamda çöpler toplandığı için daha fazla çöp depolanabilecektir. Bu modern sistemler sayesinde artık sokakta her köşe başında dolmuş taşmış çöp kutuları ve etrafında yayılmış dökülmüş pisliklerin görülmesi engellendiği gibi bu çöplerin yeraltında toplanması ile hem çirkin görüntülerden hem pis kokulardan hem de böceklenme ve sinek toplanması sorunlarından da kurtulma sağlanacaktır. Yeraltı çöp konteynerleri sistem olarak yan yana yerleştirildiğinde de evsel atıklar, cam, metal, plastik ve ambalaj atıkları vb. atıkların doğrudan çöp atma aşamasından itibaren atık ayrıştırması sağlanarak toplanabilmesi ve geri dönüşüme kolaylıkla gönderilebilmesi sağlanacaktır. Yeraltında çöpün biriktirilmesi yerden tasarruf da sağladığı için sokaklarda yaya ve araç geçişleri kolaylaşmaktadır. Bu sistemde üç dakikadan az bir zamanda çöp haznesinin boşaltılabilmesi zamandan da tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca, bu sistemde belediye işçileri de yeraltı çöp haznesini el değmeden boşalttığı için hijyen ve iş sağlığı güvenliği de doğrudan sağlanabilmektedir.” şeklinde konuştu.

“KEŞAN’IN NEFES ALDIĞI ORMAN ALANLARINDAN BİRİ BELEDİYE ELİYLE KATLEDİLDİ”

4 Haziran 2016 tarihindeki açıklamasıyla, Keşan Belediyesi’nin radyolink yolu kenarındaki bulunan ormanlık alanın içinde yaptığı doğa katliamını gündeme getirdiklerini ifade eden Beyhan Nanta, sözlerini şöyle sürdürdü: Belkoop ve Atakent sitelerinin karşısındaki bu alanda, belediyenin çöp araçlarının inşaat molozu, kül ve her türlü evsel atığı dökerek bu alanı çöplüğe dönüştürdüğünü tespit etmiş bu çevre katliamını derhal durdurmasını istemiş, bozulan doğal alanın derhal iyileştirilmesini istemiştik. Ancak, o günden bu güne bu alanda yeterli iyileştirme yapılmadı ve Keşan’ın nefes aldığı orman alanlarından biri belediye eliyle katledildi. 17 Ağustos 2016 tarihinde, Keşan Belediyesi’nin katı atık tesisini mevzuata uygun işletilmediğini eleştirerek, önerilerde bulunmuştuk. Katı atık bertaraf ve depolama tesisinin çevresinin dışarıdan görülmeyecek şekilde tamamen kapatılması ve çöplerin uçuşması önlenmesi gerektiği çöplerden sızan suyun uygun şekilde toplanarak arıtmaya verilmesi ve çöplerde kokuşmanın önlenmesi amacıyla, gerekli tedbirlerin alınması zorunluluğu, tesisin başarılı bir şekilde işletilmesi amacıyla sürekli kontrol altında tutulması ve koku vb. ölçümlerin yaptırılması gerekliliği ifade edilmiştir. Keşan Belediyesi katı atık tesisinde ise sadece depolama yapmak yerine geri dönüşümünde sağlamalıdır. Örneğin kompostlaştırma yaparak gübreye dönüşümü sağlanarak, park ve bahçelerdeki yeşil alanların ve bitkilerin gübre ihtiyaçları üretilebilir.” şeklinde konuştu.

“KEŞAN BELEDİYESİ PLANSIZ-PROGRAMSIZ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ

BU UYGULAMADAN ACİLEN VAZGEÇMELİDİR”

Keşan Belediyesi’nin trafik düzenleme çalışmalarını 12 Ocak 2017 yaptıklarını açıklamada eleştirdiklerini söyleyen Beyhan Nanta, sözlerine şöyle devam etti: Keşan Belediyesi araç trafiğine kapatılan caddeler ile trafikte büyük bir kaosun meydana gelmesine neden olmuştur. Ayrıca, İnönü Caddesi esnafı ara yollarında kapatılmasıyla dükkânına mal sevkiyatı yapamaz hale getirilerek büyük bir mağduriyet yaşamaya başlamıştır. Bankalar Caddesinde ve Dr. Tayyip Akalın Caddelerinde araç parkları ve düzensiz kaldırımlar nedeniyle, trafik akışı da sağlanamadığından Dr. Tayyip Akalın Caddesi ve İnönü Caddesi esnafı müşteri kaybetmekte ve yeni mağduriyetler yaratılmaktadır. Keşan Belediyesi plansız-programsız gerçekleştirdiği bu uygulamadan acilen vazgeçmelidir. Bunun yerine İnönü Caddesi ve Bankalar caddelerinde, rahat ve keyifli alışverişler için kaldırımlarının genişletilmesi banklar, bitkiler, estetik tasarımlı çöp noktaları ve engelli yolları da düşünülerek çağdaş ve modern bir görünüm kazandırılmalı trafik akışı da tek şeritten sağlanmalıdır. Böylelikle Cumhuriyet Meydanı’ndaki trafik kaosunun da önüne geçilebilir. Belediye bu hatasından geri dönerek trafiğe kapattığı yolları açmış ancak önerilerimizin çoğunu dikkate almamıştır.” dedi.

Nanta, sözlerine şu şekilde devam etti: “Keşan Belediyesi tarafından Atatürk Bulvarındaki yapılan asfaltlama çalışmaları teknik normlara uygun olmadığı tespit edilmiş ve gerekli ikazlarda bulunulmuştur. Yol çalışmaları teknik normlara uygun şekilde gerekli temel malzemesi serilerek, daha sonra sıkıştırılarak ve nihayetinde asfaltlanarak yapılması gerektiği belirtilmiştir.”

“ÇOCUK PARKLARININ SAYISININ ARTTIRILMASININ GEREKTİĞİNİ İFADE ETTİK”

Beyhan Nanta, sözlerinin devamında şunları söyledi: “4 Ağustos 2017 tarihinde ise belediyenin Atatürk Bulvarı’ndaki yolda yama çalışması yaptığı tespit edilmiştir. Keşan’da yollar yama tutmaz hale gelmiştir. 22 Ocak 2018 ve 15 Şubat 2018 tarihlerinde yaptığımız açıklamalar ile Keşan Belediyesi’ni sosyal belediyecilik anlamında eleştirdik. Engellilerin bireysel olarak şehir içinde sosyal yaşama katılmasının neredeyse imkânsız olduğunu belirttik. Kaldırımların görme ve bedensel engellilere uygun şekilde düzenlenmesi ve toplu taşıma araçlarından yararlanabilir koşulların sağlanması gerektiğini açıklamıştık. Ayrıca, 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın yine toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmalarının yasal bir zorunluluk olduğu hatta Keşan Belediyesi’nin hükümetten bir ödenekte aldığını ifade etmiştik. Çarşı içinde bir düzenleme yok, kaldırımlar uygun şartlarda değil aydınlatma yetersiz ve esnaf mağdur. Kadınlar çocuklarını alıp rahatça çarşıda dolaşamıyorlar, bebek arabalarını kaldırımda kullanmak mümkün değil dedik. Ayrıca, çocuk parklarımızda yeterli değil, merkezde engelliler parkındaki 2 salıncak bu ihtiyacı karşılayabilir mi? Çocuk parklarının sayısının arttırılmasının gerektiğini ifade ettik. Ayrıca, çeşitli mahallelerde bulunan metruk binaların uyuşturucu müptelarının barınağı halinde olduğu ve bu yapıların tehlike saçtığını söylemiştik. Bu binalar ile ilgili bir çalışmanın yapılması gerektiği özellikle tarihi vasfı bulunan taş evlerin restore edilerek, şehrimize kazandırılması gerektiğini ifade ettik.”

“ÖNERİLERİMİZİ SIRALAMIŞTIK”

Keşan Belediyesi’ni yol, kavşak, pazaryeri gibi konular eleştirdiklerini hatırlatan Nanta, “Pazaryeri olarak yapılan binanın işlevsizliği, ihtiyaca hizmet etmediği, Kurtuluş Caddesindeki ağaç kesimleri kilitli parke taş yolların bakımsızlığı, üniversiteye giden yolda kaldırım, aydınlatma yok ve öğrencilerimiz mağdur durumda. Öğrencilerimizin güvenliği, rahat ulaşımı belediye tarafından ivedilikle sağlanmalıdır. Bizler eleştiride bulunduk ve önerilerimizi sıralamıştık.” dedi.

“KEŞAN BELEDİYESİ’NE YAPTIĞIMIZ UYARILAR NEDENSE DİKKATE ALINMAMIŞ”

Saros Körfezi’nde yaşanan eksiklikleri gündeme getirdiklerini kaydeden Beyhan Nanta, “Erikli’de bir atık su arıtma tesisi bulunmaktadır ancak bu tesis uygun şekilde işletilmemektedir. Tesisin kapasitesi de yeterli gelmemektedir. Dolayısıyla, nüfusun arttığı yaz günlerinde ve özellikle bayram tatillerinde, atık sular yeterince arıtılmadan tuz gölüne deşarj edilmektedir. Bu nedenle koku problemi, sinek problemi ve sahildeki su kalitesinin bozulması Erikli’nin devam eden sorunları olmaktadır. Ayrıca, daha önceden tuz üretiminin yapılabildiği eşsiz tuz gölünün de kirlenmesine neden olunmaktadır. Bu nedenle, tuz gölü de doğal çevresel vasfını yitirmiş tuz üretimi yapılamaz hale gelmiş sinek ve koku üreten bataklığa dönüşmüştür. Defalarca, Keşan Belediyesi’ne yaptığımız uyarılar nedense dikkate alınmamış hiçbir tedbir önlem alınmamıştır. Keşan Belediyesi Erikli atık su arıtma tesisini modernize edip kapasitesini arttırmış olsaydı, yeni turizm sezonuna bölgemiz çok daha iyi şartlarda girebilirdi. Çevre sorunları yaşanmadan bir turizm sezonu geçirilebilirdi. Keşan Belediyesi’nin yeterli çalışma yapmamasından ötürü bölgemiz ne yazık ki turizm açısından gereken gelişmeyi gösterememekte turizm pastasından hak ettiği payı alamamaktadır. Keşan’da amfi tiyatro ve bir etkinlik alanı olması gerektiğini ifade ettik. Ancak, amfi tiyatronun yapılacağı alanın çöplüğe döndüğünü söyledik. Keşan’da turizm ve ticaretin canlandırılması ve geliştirilmesi için çeşitli festivallerin düzenlenmesinin yararlı olacağını belirttik.” diye konuştu.

“UÇAK BATIĞI PROJESİ GELİŞTİRMİŞ”

TANAP fırsatının çarçur edildiğini Nanta, TANAP’ın sosyal sorumluluk projesi kapsamında Keşan uçak batığı projesi geliştirmiş ve Saros Körfezi’nde dalış turizmi sağlamayı amaçlamış olduğunu gördük. Keşan’da birçok çevresel sorun varken böyle basit bir projeyle böyle önemli bir fırsat çarçur edilmiştir.” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE TARAFINDAN OLUMSUZLUKLAR YAŞANIRKEN;

HÜKÜMET ELİYLE GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”

Erikli-Danişment arasındaki alanda çevre felaketin yaşandığını ve konuyu kamuoyuna duyurduklarını söyleyen Beyhan Nanta, sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan Belediyesi’nin eliyle bu çevre felaketi yaşandı. Erikli, Yayla ve sahil bölgelerindeki çöplerin düzensiz olarak, ormanlık alan içerisine atıldığını gördük. Konuyu basın yoluyla kamuoyuna durduklarını ve ardından Keşan Belediyesi çöpleri toplayacağını, bertaraf edeceklerini ve o alanı temizleyeceklerini dile getirdi. Yeni aynı alanda yaptığımız incelemelerde, belediye ekiplerinin temizlemeye çalıştıklarını ancak, çöplerin toprak zemin altına gömülmeye çalışıldığını gördük. Fakat böyle bir durumda, ormanlık alanın yeniden kazanılması mümkün olmuyor. Belediyenin çevresel anlamda yaptığı herhangi bir olumlu gelişmesi yok. Keşan’da belediye tarafından olumsuzluklar yaşanırken; hükümet eliyle güzel çalışmalar yapılıyor. Örnek vermek gerekirse; atık su arıtma tesisi yapıldı ve işletmeye açıldı. Belediye devredildi ve işletiliyor.”
“BATAKLIK DURUMDA”

Nanta, sözlerine şöyle devam etti: “Erikli’deki atıksu arıtma tesisinin deşarjı tuz gölüne yapılıyor. Oradan da denize ulaşıyor. Tesis düzenli çalışmadığı için tuz gölünü kaybettik ve sahillerimizi kaybettik. Geçmiş yıllarda tuz gölünden tuz elde ederken, orası şimdi bataklık durumda. Bölgede yaşanan olumsuz durumlara rağmen hiçbir olumlu çalışma yapılmadı. Saros örnek turizm alanı olarak gösterilen yer ne yazık ki kaybedildi. Keşan’ın iyi hizmetleri hak ediyor. Bundan dolayı da Keşan’ın AK Belediyecilikle tanışması gerekiyor.”

“KENT KONSEYİ, TARAFLI VE KENTİ DÜŞÜNMEYEN BİR GRUP OLARAK GÖRÜYORUM”

Açıklamasının sonunda Keşan Kent Konseyi’ni eleştiren Beyhan Nanta, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Sazlıdere’deki eyleme tepkilerini gösterirken, Keşan Belediyesi’nin Erikli-Danişment arasındaki alanda yaşanan çevre felaketi konusunda sessiz kaldılar. Keşan’daki yollar ve kaldırımlar konusunda da hiçbir eleştirileri olmadı. Kısacası, Kent Konseyi’nin hiçbir işe yaramadığı şekilde yorumlayabiliriz. Kent içerisinde yaşanan tüm olumsuzluklara karşı duyarlı olmalılar ve olumsuzlukları da kamuoyuna ifşa ederler. Ama ben bugüne kadar böyle bir çalışma görmedim. Sazlıdere yapılmak istenen doğal gaz tesisi, Keşan’a katma değer kazandıracak bir projedir. Halkı yanlış bilgilendiriyorlar. Kent Konseyi, taraflı ve kenti düşünmeyen bir grup olarak görüyorum.”

(AYHAN GÜLVER)

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap