Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Belediye Başkanı Özcan: “Erikli’ye ciddi bir alt yapı gerekiyor”

Belediye Başkanı Özcan: “Erikli’ye ciddi bir alt yapı gerekiyor”

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin 2019 yılında belediyeye devir olup olmayacağı konusunda açıklama yaptı.

Özcan şunları söyledi: “Atık Su Arıtma Tesisleri’nin yerini belediye olarak biz tahsis ettik. Projesi de elimizde hazır. 2016 yılı itibariyle içme suyuyla ilgili DSİ’yle protokol imzaladık. Bu iki alt yapıyı belediye eliyle yaptığın zaman kooperatifin zaten bir fonksiyonu kalmıyor. İçme suyunu zamanla kendileri yapmışlar, arıtma tesisi kendilerinin. 2018 Haziran ayından sonra arıtma tesislerinin göle deşarj izinleri doldu. 2019 yılında sıkıntı çekecekler. Benim bu haliyle onları almam söz konusu değil, yenilerini yaptırıyorum ben. DSİ’yle anlaşılmış zaten suyla ilgili. Arıtma tesisinin projeleri var, yeri tahsisi bitmek üzere. Ot bedeli var, onu da yatırdıktan sonra inşaatına başlanacak. Kooperatifin başka neyini devralacağım? Kooperatifin üstüne vazife olmayan işleri karar aldık, 2006 yılında alt yapı hizmeti götürelim diye. Yayla’dakileri hiç kooperatifsiz bitirdik. Kendi tesislerini kendim yapacağım. Belediye mücavir alandan elini ayağını çekmiş değil. Atık su arıtma tesisi aynı Yayla’daki gibi deşarjlı bir sistem. Hem Mecidiye’nin hem Erikli’nin problemini çözecek. Aşağı yukarı 12 milyar TL’lik bir iş. Eğer devam edersem bunlara ağırlık vereceğim. Kooperatifi daha önce istedik, kendileri mahkeme kararlarını gösterdiler devretmediler. İstesek, yine vermeyeceklerdi. Biz de direkt işin içine girdik.”

Erikli’nin su projesini kanalizasyon ve arıtma tesisi projesini üstlendiklerini vurgulayan Mehmet Özcan, Erikli’de ki alt yapının yeniden yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

Özcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir yağmur yağdığında her yer göle dönüyor. Erikli’ye ciddi bir alt yapı gerekiyor. Kanal projesini tekrardan ele alacağız. Önümüzdeki 5 yıl programında bunların bitmesi lazım.”

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı