Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Avcılara önemli uyarılar

Avcılara önemli uyarılar

Keşan Atıcılık Avcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği başkanı Selçuk Mermi, av hayvanı popülasyonunun, geçen yıllarda olduğu gibi 2018-2019 Av Sezonu’nda da gibi tatmin edici olmadığını söyledi.

Mermi, gerçek avcılık etiğini benimsemiş avcılara, doğada olmak ve o havayı teneffüs etmenin yeterli gelse de, sonuç olarak ava çıktıklarında av hayvanı vurmaktan ziyade, bu canlıları görmek istediklerini kaydetti. Bu yıl, Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Keşan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ve Milli Parklar Edirne Şube Müdürlüğü, Milli Parklar Keşan Şube Müdürlüğü öncülüğünde, çil keklik salımı yapıldığını hatırlatan SelçukMermi“Avcılarımız ve halkımız da buna sahip çıktı. Yaşayan çiller hala bölgede gözükmekte. Ekonomik şartlar ağırlaştıkça, belgeli avcı sayımız düşmekte. Her yıl artan oranda avcılık belgesi iptali yapmaktayız. Belgeli avcılardan derneğimize ulaştırılan serzenişlerde, belge iptali yapan avcıların ava çıkmaya devam ettikleri, bu terimin içerisinde kullanmak istemesem de kaçak avcılık yaptıkları belirtilmekte. Belgesiz avcılık yapanlar, bizim haklarımızda el uzatmakta. Belgeli avcılar olarak hatırı sayılır bir bedelle vergi, resim ve harç ödemesi yapmaktayız.” dedi.

“Genç arkadaşlarımıza tavsiyem, yaşlı avcılarımızla av grupları kurup onlardan kendilerine bir şeyler katmalarıdır”

Genç avcılara da tavsiyelerde bulunan Mermi“Genç arkadaşlarımıza tavsiyem, yaşlı avcılarımızla av grupları kurup onlardan kendilerine bir şeyler katmalarıdır. Sosyal medyadaki fotoğraf ve video çılgınlığına özenmemeleridir. Gördüğüm bir yarış bir iddia olmaz. Lütfen gerçek, sürdürülebilir bir avcılık çizgisinde yürüyelim. ‘Gerçek avcı, avı vuran değil yaşatıp üretendir’ ilkesini unutmayalım. Bir de özellikle bölge avcılarımızda da gördüğüm bir fotoğraf uğruna vurulmuş olan avı canlı bırakıp, fotoğraf ve video çekimi yapmak. Bizim dinimizin ön gördüğü şartlarda gerekeni yapalım. Lütfen kendimizi onun yerine koyalım. Gerçekten bu çok ciddi ve yaygın bir hata. Bölgenizde belgesiz ava çıkan, gece domuz avı bahanesiyle far avcılığı yapan, domuz avında karacaya silah atan, sezon tarihleri dışındaki avı yapanları, avcı olsun ya da olmasın, herkesin bunu bir toplumsal çevre sorumluluğu sayıp ilgili mercilere iletmesini istiyoruz. Bunun adı gammazcılık değildir.” diye konuştu.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı