Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Aktaş, araç alacaklara uyarılarda bulundu

Aktaş, araç alacaklara uyarılarda bulundu

Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, ikinci el araç alacakları dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda uyardı.

Otomotiv sektörünün hızla geliştiğine dikkat çeken Aktaş, “Keşan’da her yıl yüzlerce araç el değiştiriyor. Eski aracımızı satarak yeni araç almak hayatımızın bir parçası oldu. Vatandaşlarımızın araç almaya çalışırken hangi aracı alacağı veya nasıl düzgün araç bulunacağı konusunda soru işaretleri var. ‘0’ araç alırken herhangi bir sorun yok ancak ‘0’ araçlarda da bazen kusur çıkabileceğini unutmamak lazım. Bu konuda müşteri ile bazı bayilerin mahkemelik olduklarını dahi basından okuduk. Boya hataları, nakliye esnasında oluşan hasarlar tamir ya da boya görmüş ‘0’ araçların satıldığı yönünde şikâyetleri gördük.”

2. el araç alırken çok dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Göksel Aktaş, şunları söyledi: “Son dönemde vatandaşlar çok mağdur oluyor. Hurda araçları tamir ederek bakımlı ve kazasız diyerek satan satıcılar söz konusu. Hasarı kayıt altında olmayıp, tramer sorgusunda hasar kaydı çıkmayan, kazasız olduğu düşünülen, kilometresi düşürülmüş araçlar karşımıza çıkıyor. Araç alacağımız zaman dikkat etmeliyiz. Öncelikle yetkili servis bakımlı, tüm bakım onarımları kilometreleri ile birlikte kayıtlı olan araçları almaya özen gösterilmeli. Aracın, şasi ve motor numarasının ruhsatla uyuştuğu, araç bilgilerinin marka ve modelinin doğru olduğundan emin olunması gerek. Pert ya da ticariden çıkma olmadığından emin olmak için aracın ruhsatındaki ilk tescil tarihi aracın model yılı ile aynı olmalı. 5664 üzerinden kesinlikle sorgu yapılmalı. Sigortacı aracılığıyla aracın pert raporu ve ağır hasar kaydı olmadığı, kaçıncı sahibi olduğu öğrenilmeli. Aracın içi-dışı iyi incelenmeli. Bakımları düzgün yapılmış, özenle kullanılmış bir araç 200-250 bin kilometreye kadar pek yıpranmaz. Eğer içi ve dışı çok yıpranmışsa kilometresi kontrol edilmeli. Uzaktaki satıcıya kesinlikle ödeme gönderilmemeli. Noter hariç hiçbir yerde alınması planlanan araca para veya ödeme yapılmaması gerek.”

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı