Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > Açar: “Kışlık ekilişlerin azot ihtiyacı 3 veya 4. devrede karşılanmalı”

Açar: “Kışlık ekilişlerin azot ihtiyacı 3 veya 4. devrede karşılanmalı”

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar yaptığı açıklama ile bölgemizde ekilişi yapılan hububatın gelişimi hakkında değerlendirmede bulundu.

Keşan ve yakın bölgesinde ekilen hububatın şu ana kadarki gelişiminin gayet olumlu olduğunu söyleyen Açar, “Geçmiş günlerde ve halen devam etmekte olan kar yağışıyla birlikte havaların soğuması, bitkilerin ihtiyacı olan bir şey. Havanın soğuması ile birlikte durgunluk devrelerine girmişlerdir. Önümüzdeki günlerdeki hava ısısının eksilerin altına düşecek olması ise bitkilerin soğuklama ihtiyaçlarını karşılayacak. Akabinde önümüzdeki günlerde havaların kısmen normallere dönmesi ile bitkilerde gelişmeler başlayacaktır. Özellikle bitkilerin ikinci devre azot ihtiyaçlarının karşılanması gereken devrelere işte bu zaman gelinecektir.” dedi.

“ÜRE GÜBRESİ BİR SEFERDE VERİLECEKSE ŞUBAT AYINDA VERİLMELİ”

Sözlerinin devamında tarımsal üretimde girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Açar, “Girdilerin maliyeti yüksek olduğu gibi yanlış zamanlarda yapılan uygulamalar nedeniyle, maliyetler daha da artmış oluyor. Her fırsatta ifade edildiği üzere, özellikle kışlık ekilişlerin azot ihtiyaçları 3 veya 4 devrede karşılanmalıdır. Bunların ilk devresi ekimle birlikte yapılmaktadır. Nitekim bu devrede verilen azot bitkilerin çimlenmesi için yeterlidir. İşte bundan sonra özellikle bitkilerin gerekli soğuklamalarını alıp, gelişmeye başlayacakları ilk zamanlarda verilmeye başlanılmalıdır. Bu devrenin ise bölgemiz şartlarında ve iklimin gidişatı da dikkate alınarak ocak ayının ikinci yarısından sonrası ortaya çıkmaktadır. Bu ikinci devrede genel itibari ile üre formunda azot kullanılmakta ve de bu 20-25 gün aralıklarla iki seferde verilmesi uygundur. Ancak, üre uygulaması bir seferde verilecek ise şubat ayı ortalarından sonra verilmesi uygun olacaktır.” diye konuştu.

“SÜLFATLI GÜBRELER BAZİK ÖZELLİKLİ ARAİLERDE KULLANILMALI”

Açar, açıklamasını şöyle tamamladı: “Özellikle hububatların çıkışına müteakip veya kış mevsiminin ortalarında sülfatlı azot uygulaması yapıldığı görülmektedir. Ancak, sülfatlı gübreler bazik özelliği taşıyan arazilerde kullanılması gerektiği bilinmelidir. Bu da genel itibari ile toprak PH’sının 7,5-8 ve üzeri topraklar için uygun olduğu bilinmelidir.”

(YALÇIN ÇAKIR)

Kaynak: Gazete Volkan

Yorum yap