Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > 1996 yılından beri kirletiliyormuş…

1996 yılından beri kirletiliyormuş…

Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan dün düzenlediği basın toplantısında; Erikli-Danişment köyleri arasındaki orman içine dökülen çöpler ve gündeme dair diğer konular hakkında değerlendirmede bulundu.

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ DE BİLİYOR”

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık ve parti yöneticilerinin, “Erikli-Danişment köyleri arasındaki ormanlık alana Keşan Belediyesi çöp atıyor. Çevre felaketi yaşanıyor.”şeklindeki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine değerlendirmede bulunan Mehmet Özcan, şunları aktardı: “1996 yılından bu yana oraya çöp dökülüyor. Keşan Belediyesi, 2002 yılında bu amaçla kullanılmak üzere 4 dönüm bir yer almış. Yeni çöp tesisi yapılana kadar kullanıyorduk. Ama yakın olsun diye, son 1 yıl daha kullanalım denildi. Buradan herkesin haberi var. En son bir firma ayrıştırmasını yaptı. O alanı bu yıl taşıyıp, kapanacaktı. Çöp dökülen alanı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de biliyor. Kuş tutmuş gibi sevinmelerinin anlamı yok. Amerika’yı yeniden mi keşfedeceğiz? Çevreyle ilgili en büyük projeleri biz yaptık. GÜNEKAB’ı ve yeni çöp tesisini kurduk. Birçok engeller karşımıza çıktı.” şeklinde konuştu.

“YAPMAYI PLANLADIĞIMIZ AKTARMA İSTASYONU MAHKEMEYE TAŞINDI”

Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çöpler, Çelebi köyüne yapılması planlanan aktarma istasyonuna dökülecekti. Ancak yapmayı planladığımız aktarma istasyonu mahkemeye taşındı ve dava konusu oldu. Ayrıca Enez Belediyesinin de çöp döktüğü alanlar var. Çünkü mesafe çok uzak. Umarız aktarma istasyonu yapılıyor ve sorun yaşanmaz.”

“DEVLET BİR BÜTÜNDÜR”

“Katı Atık Tesisini, Keşan Belediyesi değil; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı dillendiriliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya cevap veren Mehmet Özcan, şunları söyledi: “Bu arkadaşlarımızın gözünde, Türkiye’deki hep iyi şeyleri kendileri yapıyor, kötü şeyleri ise başkaları yapmış oluyor! Onlar hiç kötü bir şey yapmazlar! Devlet bir bütündür. 2004 yılından bu yana emeğim var. Bakanlıktan çöp tesisleri için hibe kredi kullandım. Ama bu tesis sadece Keşan’ın değil; İpsala ve Enez olmak üzere kırsal kesimlerin çöplerini de alıyor. Bunlar benim çabamla olan işlerdir, benim emeğim var. Bakan Veysel Eroğlu’ndan çöp tesislerinin olması için hibe para aldım. Bunların kanunda yeri var. Bakan severek verdi bu parayı. Geçmiş dönemde Bakan Mehmet Müezzinoğlu, ‘adam proje getirmiş, nasıl yardım etmeyelim!’ diyordu. Herkes projesini götürmesi durumunda yardımcı olacaklarını dile getirmişti Müezzinoğlu. Bizler de onlara yer verdik ve Gençlik Merkezi yaptı. Ayrıca, Sağlık Merkezi için yer verdik. Şimdi bunları da ben mi yaptırdım diyeyim?”

“HUZUREVİ VE OSB İÇİNDE İŞİN UCUNDAN TUTUN”

Keşan Belediyesi olarak, eski çöplüğü rehabilite ettiklerini ve böyle bir çalışmayı kaç belediyenin yapabildiğini soran Başkan Özcan, açıklamasını şöyle tamamladı: “Enez, İpsala, Tekirdağ, Edirne, Uzunköprü belediyeleri yapmış mı? Yapılanlar ciddi bir emektir. ‘sen yaptın, ben yaptım’ şeklinde olaya bakılmamalı. Biz, ne yapıyorsak, Keşan’a yapıyoruz. İmam Hatip Lisesi için imar planlarını geçirdik ve okul yapıldı. Huzurevi ve OSB içinde işin de ucundan tutun. Ben Keşan için yaptım ve yapılacak daha çok iş var. Seçim öncesi, muhalefetliğini yapacaklar

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı