Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > 1750 lavanta fidanı ekildi

1750 lavanta fidanı ekildi

Keşan HEM (Halk Eğitimi Merkezi) Müdürlüğü’nde açılan Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu’na (Lavanta Yetiştiriciliği Kursu) katılan kursiyerler, kursun dün gerçekleştirilen uygulama ayağında, 1 dekarlık alana bin 750 fide lavanta dikerek, kursun pratiğini de yapmış oldu.

Sabah saatlerinde, Siğilli Köyü yakınlarındaki Hasan Dinç‘e ait tarlada gerçekleştirilen uygulama ayağına; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan HEM Müdürü Turgut Yıldız ile kursiyerler katıldı. Kursun uygulama ayağında dikimi gerçekleştirilen lavanta hakkında bilgi veren kurs öğretmeni Ramadan Aksoy, “İngiliz lavantası” olarak bilinen lavantadan, ekildikten 15-20 yıl boyunca verim alınabileceğini bildirerek, “İlk 2 yıldan sonra sulanması gerekmiyor. Ancak sulanırsa, bu lavantadan 2 kat verim alabiliyoruz. Yağ kalitesi oldukça yüksek ve dünyada aranan bir tür. Biz bu ürünü, bölgede alternatif olabilecek bir ürün olarak düşündük. Uygulamalı olarak gerçekleştirilen kursumuz 19 Ekim’de başladı ve 30 Kasım’da tamamlanacak. Toplamda 72 saat sürecek kursumuzda 18 kursiyerimiz ile birlikte ekim işlemini yapıyoruz.” dedi.

İlk etapta bin 750 fide dikildi

İlk etapta, 1 dekarlık alana, bin 750 adet fidan dikimi yapacaklarını, ancak bunun daha sonra 15 dekara genişleyeceğini kaydeden Aksoy, bu ekilişleri de, kendi yetiştirdikleri fidelerden elde edecekleri anaç fideler ile gerçekleştireceklerini söyledi. Öte yandan, yapılan bu uygulamalı kursta, bölge ekonomisi ve alternatif ürün yetiştirmenin yanı sıra, lavantanın vereceği renk ile bir turizm yaratma amacı da yer alıyor.

Yorum yap

Son Haberler

Bizi Takip Edin!

  • Reklam Alanı