Haber Keşan
Haber Keşan > Gündem > 15 bin kişiye yetecek enerji üretiyor

15 bin kişiye yetecek enerji üretiyor

Keşanlı girişimci iş adamı Volkan Kuru, 26 dönüm alana kurduğu Güneş Enerji Santrali ile ayda 175 -190 bin kWh (kilowatt/saat) arası elektrik üretiyor.

Kuru, üretilen enerjinin 15 bin kişinin tüketeceği elektrik enerjisine denk geldiğini söyledi.

“MART AYINDA ELEKTRİK ÜRETMEYE BAŞLADIK”

Volkan Kuru, “Keşan’ın Yenimuhacir Beldesi’nin merasında güneş tarlası kurduk. Bu proje için 2014 yılında TREDAŞ (Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.)’a başvuru yaptık. Tarım dışı arazide güneş enerjisi üretmek için izin istedik. TREDAŞ da bize bu konuda yardımcı oldu. Çeşitli aşamalar vardı; yerin imarı, projenin çizilmesi ve onaylatılması, sahada uygulamanın yapılması gibi. Bu aşamalar yaklaşık 2,5 yıl sürdü. 2017 yılının ekim ayında başladığımız uygulama yaklaşık 3 ay sürdü. 2018’in Şubat ayı ortalarında geçici kabulümüzü yaptık. Mart ayında elektrik üretmeye başladık. Yaklaşık 7 aydır üretim yapmaktayız.” dedi.

“15 BİN KİŞİNİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK KADAR ELEKTRİK ÜRETİYORUZ”

Ayda 175-190 bin kWh (kilowatt/saat) arası elektrik ürettiklerini ifade eden Kuru, şunları söyledi: “Bu güneşin durumuna göre değişiyor ve şu anlama geliyor; Keşan gibi 60 bin nüfuslu bir yerde 15 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretiyoruz. 26 dönümlük alana kurulu olan Güneş Enerji Santralimizde 4 bin 400 adet güneş panelimiz, 20 tane 50 kW’lık inverter var.”

“ÜLKEMİZİN GELECEĞİ AÇISINDAN FAYDALI BİR YATIRIMDIR”

Uyguladıkları projenin başarılı olduğunu dile getiren Kuru, sözlerini şöyle tamamladı: “Trakya genelinde kurulu olarak 8 megavatlık güneş enerji santrali var. Bu santraller, % 90 kapasiteyle hepsi çalışıyor. Bölgemizde bu gibi yatırımların yapılması muhtemeldir, yapılabilir. Ben tavsiye ederim. Türkiye’nin her yerine yapılması faydalı olur. Bu iş yerli üretilen ürünlerle de yapılabilir. Üretime başladıktan sonra da doğalgaz gibi, elektrik gibi şeylere para vermiyorsunuz. Güneşten gelen radyasyonu elektrik enerjisine çeviriyorsunuz. Bunun buradaki alıcısı TREPAŞ. Yapmak isteyen kişilere bu yatırımı tavsiye ederim. Ülkemizin geleceği açısından faydalı bir yatırımdır.”

Yorum yap